Retrívr Kimi pomáhá dětem zbavit se strachu ze zubaře

OLOMOUC – Dokážete si představit, že vaše dítě na otázku, jak bylo u zubaře, odpoví, že to byla legrace a zábava? Pokud je vaše dítě pacientem Evy Míšové, tak vás tyto pozitivní reference po návštěvě zubní ordinace nepřekvapí. Lékařka dětského oddělení Kliniky zubního lékařství Fakultní nemocnice Olomouc totiž malým pacientům úspěšně pomáhá zbavit se obav, a to nejen projektem Zubní víla, který rozvíjí od roku 2019, ale nedávno přizvala do týmu i kolegyni Martinu Koutnou
a jejího canisterapeutického retrívra Kimiho. Společnými silami pomáhají zvládnout vyšetření a lékařský výkon zejména dětem se specifickými potřebami.

„Nemusíme si nic nalhávat, návštěva zubaře nebyla pro nikoho něco, na co bychom se přímo těšili. Ani pro děti, ani pro dospělé. U dětí se specifickými potřebami je situace ještě složitější. Metody, které pomáhají zbavit stresu a uklidnit děti bez handicapu, nebývají v případě dětí se speciálními potřebami vždy účinné. Vyšetření a výkon jsou potom těžké pro obě strany. Děti a rodiče to stresuje a pro lékaře jsou to psychicky a někdy i fyzicky náročné chvíle,“ konstatuje Eva Míšová. Proto byla nadšená, když se dozvěděla, že by jí v těchto situacích mohla pomoci Martina Koutná a její pes Kimi.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Tříletý zlatý retrívr je totiž držitelem canisterapeutického certifikátu a má tak oficiálně potvrzeno, že na kontakt s lidmi reaguje s láskou a radostí a předává tyto pozitivní emoce dál. Dvě lékařky a pes nyní tvoří tým, který nabízí specializovanou poradnu pro děti se specifickými potřebami. Poradna bude otevřena jednou měsíčně v odpoledních hodinách, tedy v době, kdy již pomíjí ranní
a dopolední ruch na oddělení. „Spolupráci jsme si už dvakrát otestovali a Kimi je opravdu úžasný. Díky němu se děti v čekárně uvolní a vzhledem k tomu, že můžu počítat ještě s pomocí zubní víly, která se s dvířky nastěhovala i do ordinace, moje práce je mnohem jednodušší,“ usmívá se Eva Míšová. Do poradny se lze objednat na telefonním čísle 585 859 245.