V Domažlické nemocnici vznikají další covidová lůžka

Zdroj: domazlice.nemocnicepk.cz

DOMAŽLICE – V Domažlicích zdárně pokračuje transformace nemocnice, díky které by zítra mělo být k dispozici dalších čtyřiadvacet covidových lůžek. Oproti původnímu plánu však vzniknou na jiném oddělení než na interním.

Zítra by tak měla mít nemocnice k dispozici již celkem 87 lůžek. Po první a druhé etapě vzniklo v pondělí na lůžkové stanici chirurgie A 20 covidových lůžek, která se prakticky všechna velmi rychle zaplnila. „V pondělí večer jsme dokončili transformaci chirurgického oddělení. Od úterka jsme tak měli k dispozici 63 lůžek pro covidové pacienty. Ještě v ten samý den a během středy se prakticky všechna zaplnila. Přijímali jsme hlavně pacienty přímo z terénu, nejčastěji z Domažlicka a Tachovska,“ říká ředitel Domažlické nemocnice Petr Hubáček.

Po změně režimu na chirurgickém oddělení se mělo v dalších etapách transformovat interní oddělení. Vedení nemocnice ale tento původní plán přehodnotilo a nová covidová lůžka vznikají na oddělení následné a dlouhodobé péče. „Lůžková stanice ONDP je větší a může tu vzniknout 24 nových covidových lůžek, na interně by to bylo jen 20. A v současné situaci je pro nás jednodušší uvolnit od necovidových pacientů lůžka následné péče než akutní na interním oddělení,“ vysvětluje ředitel s tím, že necovidové pacienty v následné péči přebírají z velké části i domovy pro seniory a nemocnice následné péče. Pro akutní pacienty bez onemocnění covid se lůžka v jiných zařízeních hledají také jen velmi těžko.

Nemocnice dnes také přijala od Správy státních hmotných rezerv dalších 8 JIPových lůžek. Celkem jich má tedy zapůjčeno už 16 a dalších 15 kusů přístrojů mimotělní plicní ventilace (HFNO). Dohromady jich je tedy v nemocnici už 30.

Nemocnice Plzeňského kraje mají od minulého týdne prakticky trvale zaplněné lůžkové kapacity pro covidové pacienty. Zatím však nemusely právě i díky navýšení kapacit v Domažlicích převážet pacienty do jiných regionů. Krajské nemocnice samozřejmě velmi úzce spolupracují i s nemocnicemi v Plzni. “V tuto chvíli už ale nemůžeme přijímat pacienty z jiných krajů,” říká mluvčí krajských nemocnic Jiří Kokoška.

O dalším postupu transformace v Domažlické nemocnici se bude rozhodovat v dalších dnech. Všem pacientům z Domažlicka je samozřejmě k dispozici veškerá ambulatní péče, nemocnice se dokáže postarat o všechny interní i chirurgické pacienty a bez jakékoli změny funguje dětské i gynekologicko-porodnické oddělení.

Zdroj: nemocnicepk.cz