Hygienici na jihu Čech hlásí masivní nárůst nových případů Covid-19

ilustrační foto (zdroj shutterstock)

JIHOČESKÝ KRAJ – Ve čtvrtek zaznamenali hygienici na jihu Čech 971 nově potvrzených případů SARS-CoV-2. Celkem 492 nemocných se uzdravilo, tři osoby zemřely. Počet aktuálně pozitivních mezidenně vzrostl o 476 na 6 714 osob. Od loňského března, kdy byl v Jihočeském kraji zaznamenán první případ onemocnění, zde v souvislosti s koronavirem hygienici verifikovali celkem 1 073 úmrtí.

Od středy do čtvrtka přijaly laboratoře k vyšetření metodou PCR v regionu 1 318 suspektních vzorků a 11 vzorků od samoplátců. Z výsledků provedených testů potvrdili hygienici k čtvrteční 18. hodině 971 nových pozitivních případů, to je o 375 více než ve čtvrtek před týdnem. K nemocným přibylo 476 žen a 495 mužů. Nejvíce nových případů přibylo na Strakonicku (267), Českobudějovicku (162) a Jindřichohradecku (148).

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

„Ve dvou stech šestasedmdesáti případech byl zdrojem nákazy kontakt s pozitivní osobou v rodině a v sedmi desítkách na pracovišti. Šestadvacet nových případů se týkalo škol a pětadvacet zdravotnických zařízení. Jedna osoba se nakazila při pobytu v Maďarsku. U ostatních případů zatím nebylo možné zdroj nákazy identifikovat,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

Ze stávajících 6 714 aktivních případů COVID-19 na jihu Čech je jich aktuálně evidováno 1 460 na Českobudějovicku, 1 261 na Jindřichohradecku, 1 158 na Táborsku, 1 071 na Písecku, 785 na Strakonicku, 589 na Českokrumlovsku a 390 na Prachaticku. 1 073 nemocných v souvislosti s koronavirovou nákazou od vypuknutí pandemie zemřelo.

„Čtvrteční masivní nástup nových případů je bohužel projevem toho, co jsme očekávali a na co jsme v posledních dnech upozorňovali, tedy šíření viru včetně britské varianty, která cirkuluje naší populací v několika proudech od západu na východ. Tak vysoký denní výskyt jsme letos zaznamenali pouze jednou – šestého ledna, kdy jsme verifikovali devět set padesát sedm případů – a šestého listopadu loňského roku, kdy v kraji přibylo tisíc třináct případů. Bohužel, musíme se připravit na to, že takto vysoké výskyty jako dnes můžeme očekávat i v příštích dnech,“ doplnila Kvetoslava Kotrbová.