V době pandemie lidé více navštěvují i chráněnou oblast Brdy. Policisté mají na starosti dohled!

Ilustrační foto: Policie ČR

PŘÍBRAM – Již pět let má obvodní oddělení Příbram-venkov na starost středočeskou část Chráněné krajinné oblasti Brdy s rozlohou kolem 175 km2, kde policisté dohlížejí na veřejný pořádek. Jedná se o velmi rozhlehlé území mnohdy s nepřístupným terénem, proto se vznikem chráněné oblasti přibyla policistům nová technika, jde o terénní vozidla, čtyřkolky a v roce 2017 se do monitoringu zapojily i policejní drony.

Lidé v době nouzového stavu více navštěvují přírodu, není divu, bohužel někteří z nich mají potřebu přijet k lesu co nejblíže a tam i přes zákaz zaparkovat. Jen v měsíci prosinci policisté zadokumentovali u obce Orlov v místě zvaném Točna 78 případů porušení předpisů v souvislosti s parkováním motorových vozidel. Někteří občané nevědí, že i když se u lesa nenachází zákazová dopravní značka, nemohou podle zákona o lesích do nich vjíždět ani v nich motorovými vozidly stát. Ve správním řízení jim pak hrozí pokuta ve výši až pěti tisíc korun. Řidiči také nesmí zastavit a stát na silniční vegetaci, což jim ukládá zákon o provozu na pozemních komunikacích. Na místě pak mohou hlídky uložit pokutu až dva tisíce korun.

Další omezení, která v lese platí jsou, že nesmí se rušit klid a ticho, jezdit mimo cesty, odhazovat odpadky, kouřit.

V loňském roce udělily hlídky 201 pokut za porušení režimu vjezdu do chráněné oblasti. Dále zde zaznamenaly 242x neoprávněné parkování, což je oproti předchozímu roku nárůst o 117 případů.