Zlín Film Festival už zná letošní téma. Netradičně proběhne ve dvou částech

Foto: archiv Zlín Film Festivalu

ZLÍN – Organizátoři Zlín Film Festivalu dnes představili plánovanou podobu 61. ročníku. Ústředním motivem bude „Literatura ve filmu“, která mladým divákům představí vizuální podobu světových literárních klenotů. Vše se netradičně odehraje ve dvou částech, a to od 28. května do 1. června a od 9. do 15. září.

Šedesátý první ročník nejstaršího a největšího festivalu filmů pro děti a mládež se letos zaměřuje na samotnou podstatu filmového umění. „Už filmaři němé éry si knižní klasiku vybírali jako inspiraci pro své příběhy. Vracíme se proto k začátkům filmové práce, v níž se režisér opírá o skvělou literární předlohu, dokonalý scénář a úžasnou kameru,“ vysvětluje prezident Zlín Film Festivalu Čestmír Vančura.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Organizátoři chtějí literaturu mládeži přiblížit hlavně proto, že současná doba četbě příliš nepřeje. K roku 2021 se také pojí výročí prvních filmových adaptací knižních bestsellerů, které změnily filmový i čtenářský svět. „Před 20 lety spatřily světlo filmového světa první díly sérií Harry Potter J. K. Rowlingové a Pán prstenů J. R. R. Tolkiena,“ prozradila umělecká ředitelka Markéta Pášmová.

Autorem vizuálu se opět stal zlínský designér Zdeněk Macháček. Propojením „paní Knihy“ a „pana Kamery“ vznikla nová diki-ikona, která má působit barevně a pozitivně.

Návštěvníci si Film Festival užijí hned dvakrát

Dosavadní epidemická situace naznačuje, že by se v době pořádání festivalu mohl opakovat loňský scénář. Jarního termínu se ale organizátoři nechtějí zcela vzdát. „Nehodláme opustit květnový termín, protože jsme přesvědčení, že Zlín Film Festival už má své pevné místo v jarním světovém festivalovém kalendáři a nechceme, aby to bylo jinak. Navíc je festival spojený s dětmi a rodinou, a proto k oslavám Dne dětí 1. června už neodmyslitelně patří,“ řekla výkonná ředitelka Jarmila Záhorová.

V termínu od 28. května do 1. června se díky moderním technologiím v online prostoru mohou diváci z řad široké veřejnosti i odborníků u nás i ve světě těšit na filmové projekce úspěšných festivalových snímků z loňského 60. ročníku se speciálním úvodem, pásma animovaných filmů nebo ochutnávku studentských filmů různých žánrů. Ve školách se zas budou odehrávat workshopy a interaktivní besedy. „Pokud to situace dovolí, pozveme návštěvníky už na jaře také do letního kina, na malování na chodníku, prohlídku virtuální galerie nebo na výstavu filmových klapek,“ nastínila Jarmila Záhorová.

Podzimní část festivalu plánují potom organizátoři v obvyklém formátu. Její součástí budou klasické projekce soutěžních i dalších filmů a doprovodný program na letošní téma. Uskutečnit by se měla i tradiční aukce Salonu filmových klapek nebo Festivalový půlmaraton MONET+ Zlín 2021. Ten má svůj termín stanovený na neděli 12. září.

Foto: archiv Zlín Film Festivalu