Zlínský kraj zůstává nejlepší v republice, očkování také snížilo počty nakažených zdravotníků

Ilustrační foto

ZLÍNSKÝ KRAJ – Zatímco loni byla epidemická situace ve Zlínském kraji často nejhorší v zemi, letos se karta obrátila. Index rizika v regionu zůstává na čísle 62, což odpovídá stupni 3 protiepidemického systému PES. Dobrou zprávou také je, že po očkování se počty nakažených zdravotníků významně snížily.

Podle hejtmana Radima Holiše se situace zlepšila díky tomu, že se lidé chovají zodpovědně. „V boji s epidemií výrazně pomáhá i očkování, díky kterému ubylo nakažených zdravotníků. V provozu čtyř nemocnic aktuálně chybí asi 350 zdravotníků většinou ale s jinými diagnózami, v souvislosti s koronavirem je v izolaci asi jen pětina lidí z tohoto počtu,“ řekl Radim Holiš.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Aktuálně je v kraji 3 547 lidí, kteří byli pozitivně testováni na koronavirus. Pro porovnání na vrcholu podzimní vlny to bylo 9 375 lidí. Ačkoliv počty nově odhalených případů rostou stejně jako ve zbytku republiky, čísla se zvedají jen pomalu. Konkrétně na Vsetínsku za poslední týden přibylo necelých 290 pozitivně testovaných na 100 tisíc obyvatel, což je nejméně v celé republice. O něco více má Uherskohradišťsko s přírůstkem 304 případů, Zlínsko s 318 a Kroměřížsko s 331 případy na 100 tisíc obyvatel.

K očkování se začnou registrovat senioři nad 70 let a učitelé

Doposud kraj dostal 36 590 vakcín. Zatím se využilo 28 635 dávek, přičemž 18 360 lidí dostalo tu první a 10 275 lidí už druhou. Naočkováno je 30 procent všech seniorů nad 80 let.

Několikanásobný nárůst dodávek vakcín čeká hejtmanství od dubna. „Proto jsme požádali starosty obcí s rozšířenou působností o vytipování lokalit pro umístění nových očkovacích míst. Kapacitu bychom chtěli naplnit buď zdravotnickým personálem ze soukromé sféry, nebo z našich nemocnic. Vítáme každého zdravotníka, který by chtěl pomoci s očkováním,“ dodal Radim Holiš.

Už v pondělí 1. března se budou moct k očkování začít registrovat senioři nad 70 let. Na řadě jsou i pedagogičtí a nepedagogičtí zaměstnanci ve školství, jejich přihlašování bude probíhat ve spolupráci s vedením jednotlivých škol. „Ředitelé dostali unikátní kód s informacemi, jak postupovat. Ten unikátní kód budou učitelé či nepedagogičtí zaměstnanci škol potřebovat k registraci do centrálního systému. Registrace pro školy bude spuštěna už od soboty 27. února,“ uvedla krajská radní Zuzana Fišerová.