Baťovka vrací pomoc. Přebírá covidové pacienty z jiných krajů

Foto: KNTB

ZLÍN – Není to dlouho, kdy se zlínská nemocnice octla na hraně vlastních kapacit a musela převážet pacienty s covidem do špitálů v jiných krajích. Nyní je situace zcela opačná. Počty zaplněných lůžek jsou oproti vrcholu epidemie poloviční a do Zlína přicházejí nemocní z nejvíc zasažených regionů.

Na čtyřech covidových odděleních zlínské nemocnice pečují zdravotníci o 77 nemocných, dalších 16 pak leží na intenzivních lůžkách ve vážném stavu. Vedle péče o vlastní pacienty se snaží pomáhat i zdravotnickým zařízením ze vzdálené strany republiky. „Překlady pacientů z ostatních nemocnic v kraji do zlínské nemocnice probíhají každý týden, v rámci mezikrajské pomoci jsme v posledních čtrnácti dnech přijali na intenzivní lůžka tři pacienty ve vážném stavu a na umělé plicní ventilaci. Naposledy to byl v pátek odpoledne pětasedmdesátiletý muž, který k nám byl přepraven leteckou záchranou službou z Teplic v přetíženém Ústeckém kraji,“ uvedl Tomáše Gabrhelík, krajský koordinátor intenzivní péče a primář Oddělení anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (ARIM) Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

V předminulém týdnu byli na lůžka ARIM přijati dva pacienti na umělé plicní ventilaci z Královéhradeckého kraje z nemocnic v Trutnově a Rychnově nad Kněžnou. „Sami jsme v listopadu a lednu potřebovali pomoc z jiných krajů, jsme tedy rádi, že ji můžeme alespoň tímto způsobem vracet,“ doplnil Tomáš Gabrhelík s tím, že jednoho pacienta z Ústeckého kraje přijímala v tomto týdnu i nemocnice ve Vsetíně.

Zlínský kraj se co do počtu aktivních případů koronaviru drží stále nejlépe. Podle dat ministerstva zdravotnictví tu o víkendu bylo celkem 3 914 lidí s pozitivním testem. Oproti tomu Královéhradecký kraj měl 11 705 případů a Ústecký 11 531. V našem regionu nejrychleji přibývá nakažených na Kroměřížsku, kde bylo 403 pozitivně testovaných za týden, i tak se ale Haná v žádném případě nemůže rovnat s nejvíce zasaženým Tachovskem, kde evidují 1 802 nových případů za posledních sedm dní.

Foto: KNTB
Foto: KNTB
Foto: KNTB
Foto: KNTB