KORONAVIRUS: První den přísných opatření za námi. Vláda schválila masivní testování ve firmách

Zdroj: Wikimedia

Česko – Právě dnes uplynul přesně rok od chvíle, kdy byly v Česku potvrzeny první případy nákazy novým typem koronaviru. Ačkoliv během celého období docházelo k různým uvolněním a zpřísněním, počínaje dneškem začala na našem území platit zatím vůbec nejpřísnější opatření, která tu kdy byla. Na jejich dodržování aktuálně dohlíží 26 000 policistů, od zítřka se k nim přidá dalších 5 000 vojáků a na 300 celníků. Navzdory přísným opatřením ale podle odborníků nelze očekávat žádný zásadní pokles pandemie, která se šíří také ve firmách. I proto se vláda snaží alespoň zavést v nich povinné testování.

I když stávající opatření jsou nejpřísnější od počátku pandemie, podle ministerstva vnitra ani to příliš nepomůže. „Lze očekávat pokles reprodukčního čísla R a pokles v počtu nakažených, ale ne nijak razantní. Odhady ukazují, že po třech týdnech bychom mohli být na plus minut dnešních číslech,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček. Podle něj by bylo tedy třeba alespoň dočasně omezit průmysl, resp. uzavřít podniky, které nejsou klíčové, s tím ale nesouhlasí ministr průmyslu a obchodu Havlíček. „Zavřít průmysl by znamenalo úplně finální ránu, firmy by definitivně přišly o zakázky,“ uvedl. Vláda tak dnes jednala alespoň o povinném testování ve firmách, a to již od středy. Do 12. 3. musí mít první testy všichni zaměstnanci firem nad 250 zaměstnanců, do 15. 3. pak pracovníci podniků s 50-249 zaměstnanci, informoval na Twitteru ministr Havlíček. „Podařilo se dohodnout, že ve středu velké firmy začnou testovat, to je z mého pohledu klíčový prvek, aby začal fungovat ten masivní projekt testování ve firmách a také v rámci průmyslu byla přijata adekvátní opatření,“ shrnul Hamáček. Podle opozice však mělo být testování ve větších podnicích povinné již dávno.

Jak funguje omezení pohybu?

Od půlnoci z neděle na pondělí také začala platit přísná pravidla pro pohyb mezi okresy, ten je dovolen jen s příslušnou dokumentací a za oprávněných důvodů (lze dohledat na webu ministerstva vnitra). Probíhají tedy namátkové kontroly, policie hlídkuje na hlavních silničních tazích a v průběhu dneška spíše všem radila a doporučovala, jaké dokumenty (a jak vyplněné) je třeba předkládat. Např. cestu do zaměstnání je třeba doložit pracovní smlouvou či jakýmkoliv jiným souvisejícím dokumentem, v mnoha dalších případech postačí čestné prohlášení. Pro překročení hranic obcí může také ministerstvo vnitra vydat speciální výjimky, což se již ve dvou případech stalo (konkrétně např. v Plzni, kde se nákupní centrum nachází na rozhraní obcí, a také v Brně).

Podle policejního prezidenta Jana Švejdara dnes vše probíhalo v klidu. „Mám pocit, že žijeme ve dvou různých světech, na sociálních sítích, kde se nepotkáte s pochopením, ale musím s potěšením říct, že v reálném životě dnes vše probíhalo bez problémů. PČR dnes věnovala úsilí tomu, aby vysvětlovala a pomáhala, zároveň děkuji občanům za jejich toleranci,“ uvedl s tím, že probíhající kontroly budou namátkové a probíhají jak s ohledem na pohyb mezi okresy, tak i ve vnitřních teritoriích. Jak také Švejdar doplnil, „lidé velmi dobře vědí, jak se mají chovat, cílem kontrol není vybírat pokuty, cílem vládního opatření je ochránit naše zdraví a zdravotnictví a myslím, že by to mělo být naše společné úsilí, ke kterému se PČR snaží přispět.“

Aktuální stav

Od počátku epidemie byl pozitivní test na koronaviru prokázán u téměř milionu a čtvrt lidí, aktuálně je covid-pozitivních necelých 150 000 osob a nemoci podlehlo 20 469 osob. Za včerejšek bylo odhaleno dalších 4 557 případů, což je cca o 500 více než před týdnem a také nejvíc od ledna. Hospitalizovaných je nyní 7 049 lidí, z nichž 1 500 je ve vážném stavu. Určitým světlem na konci tunelu je očkování, v Česku již bylo aplikováno 653 206 vakcín a do registračního systému se od soboty mohou hlásit učitelé a počínaje dneškem také osoby ve věku nad 70 let (těch se za dnešek přihlásilo necelých 17 %).