Podnikatelů v Kroměříži přibylo, koronaviru navzdory

Ilustrační foto

KROMĚŘÍŽ – I přes složitou situaci uplynulého roku počet podnikatelů ve správním obvodu kroměřížského živnostenského úřadu mírně vzrostl. Výsledky provedených kontrol také naznačuji, že podnikatelé v regionu patří k těm poctivějším. Informoval o tom mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek.

Posledního dne roku 2020 úřad evidoval 12 230 podnikatelů. To je o 31 více než v roce předchozím. „Z toho bylo 10 166 tuzemských fyzických osob, 166 fyzických osob ze zahraničí, 1889 tuzemských právnických osob a devět zahraničních právnických osob,“ vypočetl vedoucí odboru Obecní živnostenský úřad Miroslav Ševčík.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

V roce 2019 se nově zaevidovalo 327 subjektů, v roce 2020 jich bylo 322. „Nebyly zaznamenány ani zásadnější výkyvy v období první či druhé vlny pandemie. Nelze ovšem opomenout skutečnost, že na vlastní žádost bylo zrušeno 278 oprávnění a 555 živností bylo dočasně přerušeno. Ale bylo rovněž 183 případů, kdy podnikatelé své přerušené živnosti naopak v průběhu loňského roku znovu aktivovali,“ poznamenal Ševčík. Smutnou skutečností však je, že řada provozoven se musela kvůli epidemiologickým opatřením na dlouho dobu uzavřít a držely se jen díky vlastním rezervám a určité podpoře státu a města.

Pochybení? Spíše nedostatky v administrativě

Kontroly podnikatelů byly kvůli pandemii omezeny, živnostenský úřad přesto loni zkontroloval na 180 podnikatelů. Uděleno bylo 16 sankcí příkazem na místě v celkové hodnotě 12 200 korun. „Tato porušení spadala především do méně závažné administrativní oblasti, jako je špatné nebo nedostatečné označení sídla či provozovny, nedodržování zákonných termínů oznamování změn vůči úřadu a podobně. K závažnějšímu porušení zákona patřil jeden případ neoprávněného podnikání a jeden případ porušování kontrolního řádu při neposkytnutí součinnosti. Za tato porušení byla udělena sankce v celkové výši 39 tisíc korun,“ přiblížil Miroslav Ševčík.

Na nedostatky se nepřišlo ani při kontrolách povinností o ochraně spotřebitele. „Z výsledků vyplývá, že v našem regionu se můžeme chlubit slušnými a poctivými podnikateli. Tento stav trvá již řadu let,“ zhodnotil Ševčík.