Policie zahájila kontroly na hranicích okresů, v prvních dnech bude shovívavější

LIBERECKÝ KRAJ – V celé zemi v noci na dnešek začali policisté kontrolovat řidiče i cestující z vlaků a autobusů, jestli dodržují nová protiepidemická opatření omezující volný pohyb mezi okresy. Kontroly jsou namátkové a policejní mluvčí shodně uvádějí, že v prvních dnech budou policisté shovívaví.

Některé hlídky mají i vytisknuté formuláře pro ty lidi, kteří nemají nic, nebo jen rukou psané prohlášení. Konflikty s lidmi při kontrolách policisté dosud žádné nehlásili. Zítra se k policii přidají vojáci. Lidé si ode dneška zvykají i na další omezení, která vláda vyhlásila kvůli zhoršování epidemie koronaviru.

Staňte členy FB skupiny Život v Libereckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Hranice okresů lze ode dneška překročit pouze kvůli cestě do práce, k lékaři nebo na úřad. V celé republice začaly od půlnoci na dnešek platit i další restrikce, zavřely se školky a zbývající otevřené školy a také další obchody a provozovny služeb. Přísnější jsou také podmínky zakrývání úst a nosu, v obchodě či MHD je nově povinný respirátor, v obci aspoň rouška. Dodržování opatření bude kontrolovat v příštích týdnech přes 30 tisíc lidí – policistů, vojáků, celníků.

V Libereckém kraji jsou policisté při kontrolách zatím benevolentní. „Dokonce jsme udělali to, že všechny hlídky mají vytisknuté formuláře (ke stažení ZDE), a pokud lidé nic nemají nebo jen rukou psané čestné prohlášení, tak jim je dáváme,“ uvedla mluvčí policie Jana Světlá. Ráno při kontrolách nepustili dál dvě vozidla, jejichž řidiči nesplnili podmínky. V obou případech směřovali po dálnici z Mladoboleslavska na Turnov. „Vrátili jsme je proto, že se ničím neprokázali ani na nic nereagovali. Otočili se a odjeli zpět,“ uvedla Světlá. Policie je v kraji zhruba na 50 místech, kontrolují jak řidiče na silnicích, tak i cestující v autobusech, vlacích i v tramvaji mezi Libercem a Jabloncem. Kontrolují i nasazené respirátory při cestě veřejnou dopravou.

Vláda od dnešního dne výrazně omezila volný pohyb obyvatel. Vycházky, běh a další sportovní aktivity jsou do 21. března možné jen na území obce, v níž dotyčný žije. Nejvíc místa ke sportování a rekreaci v Libereckém kraji mají obyvatelé Ralska na Českolipsku, které je s rozlohou 170 kilometrů čtverečních čtvrtým největším městem v zemi. Na území, které se v souvislosti s dlouholetým pobytem vojsk pyšní nedotčenou přírodou, žije přitom jen zhruba 2150 lidí.

Ilustrační foto