Při náročném sestupu z Lysé hory se vážně zranil 10 letý chlapec

foto: Horská služba Beskydy

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ – Transport dítěte vrtulníkem do nemocnice si vyžádal včerejší sestup z Lysé hory. Chlapec dle prvotních informací uklouznul v náročném terénu nejvyšší hory Beskyd na zledovatělém povrchu. Při následném pádu, který jej vynesl mimo turistickou stezku, se zaklínil hlavou mezi latě dřevěné zábrany poblíž u turistické trasy.

Záchrannou akci komplikoval záchranářům jak špatně přístupný terén, tak tma. „Místo nehody bylo složitě dostupné, ke zraněnému jsme se dostávali poměrně dlouho a obtížně,“ řekl Pavel Masopust z Horské služby Beskydy s tím, že hocha ještě před příjezdem horské služby vyprostili ze zaklínění náhodní turisté spolu s jeho maminkou a poskytli mu tepelný komfort.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Chlapcova zranění jsou vážná. „Hoch si přivodil pravděpodobně poranění páteře. Vzhledem k jeho stavu byl pro něj přivolán vrtulník,“ pokračoval dále Pavel Masopust. Po zafixování do vakuové matrace byl chlapec neprodleně dopraven na heliport, odkud jej vrtulník přepravil do Ostravy.

Horská služba vyzývá turisty, aby při horských túrách nepodceňovali jak své síly, tak síly ostatních lidí, se kterými na hory vyrážejí. Dále apelují, aby lidé byli do horského terénu vždy vhodně oblečeni a obutí, používali funkční oblečení, nesmeky a podobně.