Žena z Pirana vydávala modré světlo

Ilustrační obrázek

Naši pozornost vzbuzuje to, když svítí předměty, které nejsou zdrojem světla. Když však světlo vychází z lidského těla, jde již o záležitost vyloženě mysteriózní.

Astmatická pacientka září

Roku 1934 se stala senzací svítící žena z Pirana. Jmenovala se Anna Monarová, byla to Italka a trpěla těžkým astmatem. Byla pacientkou malé nemocnice, a když v noci při obchůzce sestra nahlédla do jejího pokoje, zaujala ji zvláštní záře. Pověděla to sice lékaři, ten se jí ale vysmál.

Nicméně záři vycházející z těla paní Monarové bylo vidět v následujících týdnech znovu a znovu – avšak pouze tehdy, když spala.

Pod dohledem lékařů

Nyní již nešlo jen o to, aby celou věc uznali místní lékaři – do malé nemocnice se vydaly uznávané lékařské kapacity i odjinud. Zatímco paní Monarová spala, u její postele stáli profesoři. Takže mohli vidět, jak na prsou spící ženy náhle vzplálo plápolající modré světlo. Přitom zjistili, že toto světlo nevrhá žádné stíny.

Různá vysvětlení

Potíž byla s vhodným vysvětlením celého tajemného fenoménu. Jeden profesor tvrdil, že v těle pacientky jsou extrémně vyvinuté elektrické a magnetické organismy.

K vysvětlení hádanky však toto vysvětlení nepřispělo. Jiný lékař hovořil o elektromagnetickém záření z určitých v kůži se vyskytujících spojů. Byl to odkaz na tehdy módní teorii bioluminiscence.

Za podrobnou zprávu vděčíme doktoru Prottimu. Ten dospěl k názoru, že velmi povážlivý zdravotní stav paní Monarové – plus její náboženský zápal a s tím spojené půsty – nadměrně zvýšil podíl sulfidů v její krvi. Zní to poněkud bizarně, ale po několika týdnech toto zvláštní modré světlo samo zmizelo.

Již nikdy nebylo pozorováno – zůstala ale jedna z mnoha hádanek v dějinách medicíny.