Češi chtěli do Německa. Padělali testy na Covid

Ilustrační fotografie, zdroj: PČR

PLZEŇSKÝ KRAJ – Česká policie dostala od svých německých kolegů informaci, že v posledních dnech zaznamenali němečtí policisté v souvislosti s kontrolami vstupu osob z České republiky do Spolkové republiky Německo padělaná potvrzení testů na koronavirus.

Jeden z případů, kdy došlo k předložení falešných testů na koronavirus, řešili policisté v Německu v sobotu 20. 2. 2021. Na hraniční přechod Rozvadov přijeli osobním vozidlem z naší republiky 4 lidé ve věku mezi 18 a 36 lety. Při kontrole testů na koronavirus policisté zjistili, že jim byly předloženy jejich padělky.

Staňte se členy FB skupiny Život v Plzeňském kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Motiv pro předložení padělku může být různý. Jedním z důvodů může být např. zastírání pozitivity na COVID u kontrolované osoby, což představuje i vyšší riziko pro kontrolující policisty. Přestože se jedná pouze o zcela ojedinělé případy, německá policie varuje před těmito falzifikáty.

Takovéto pokusy obejít zákonné normy jsou příslušným státním zastupitelstvím přísně a důsledně trestány. Hrozí tedy citelné trestněprávní sankce, jako například vysoké peněžité tresty. „V této souvislosti tedy upozorňujeme všechny, kteří se chystají překročit hranice se Spolkovou republikou Německo, aby měli všechny dokumenty v pořádku,“ upozorňuje policejní mluvčí Pavla Burešová.

Peněžitá pokuta je stanovena dle výše příjmu a může dosáhnout částky až 5 000 eur. „Závěrem bychom chtěli připomenout, že se zavedením dočasných hraničních kontrol od 14. 2. 2021 je vstup do SRN z České republiky možný v zásadě jen po úspěšném digitálním vstupním přihlášení, a současně s negativním výsledkem testu na koronavirus, který nesmí být starší než 48 hodin,“ dále uvádí policejní mluvčí.