KORONAVIRUS: Testování ve firmách startuje, Pardubický kraj již nemá volná lůžka a vláda projednává zvýšení nemocenské

Zdroj: Wikimedia

Česko – Počty osob nakažených novým typem koronaviru stále rostou, Pardubický kraj již vyhlásil stav hromadného ohrožení osob. Vláda dnes proto projednává také zvýšení nemocenské pro případ karantény a izolace, stejně tak by se od zítřka mělo v rámci covidové prevence rozjet testování ve velkých firmách.

Pardubický kraj překročil kapacitní limity

Počet hospitalizovaných s onemocněním covid-19 setrvale roste, a to nejen těch, kteří vyžadují intenzivní péči, ale i těch s lehčím průběhem. Dále také stoupá počet nakažených, za včerejšek se jednalo o 12 150 nově pozitivních. V celé republice je ze všech 4000 JIP lůžek volných cca 600, přičemž největším problémem je chybějící personál. Ačkoliv některé nemocnice ještě mohou měnit oddělení na covidové jednotky, chybí především zdravotní sestry s kvalifikací na JIP. Prakticky nejvážnější situace je v Pardubickém kraji, kde již vyčerpali veškerá volná lůžka JIP a hejtman tak vyhlásil stav hromadného postižení osob. Nemocnice tedy postupují podobně jako při stavu hromadného neštěstí a zdravotníci musí stanovovat priority, komu dát přednost. Kvůli vyčerpaným kapacitám nemocnic žádal již kraj také o první převoz pacientů a zítra by se mělo jednat o dalším postupu.

S ohledem na možné pozitivní účinky neregistrovaného léku od firmy Regeneron na průběh nemoci covid-19 se ministerstvo zdravotnictví rozhodlo přistoupit k jeho povolení, brněnská Fakultní nemocnice u sv. Anny dnes také obdržela dodávku léku ivermektinu. I ten by měl průběh onemocnění mírnit.

Výše nemocenské předmětem diskusí

S ohledem na krizový stav zdravotnictví se vláda snaží preventivně zasahovat v různých oblastech. Dnes tedy poslanci začali řešit zvýšení nemocenské pro osoby v izolaci a karanténě, a to na 100 % platu. Podstatou návrhu je, že po dobu čtrnáctidenní izolace/karantény by měli lidé v březnu a dubnu dostávat 100 % platu, zaměstnavatelům by vše mělo být kompenzováno skrze sociální odvody.  S takto významným nárůstem ale nesouhlasí všechny strany. „My o tom debatujeme a ta debata ukazuje, že vládní návrh není jasný ani vládním poslancům. My jsme přesvědčeni, že 100 % platu není dobré řešení, a budeme navrhovat 80 nebo 90 procent, což bude i udržitelné pro zaměstnavatele. Uvidíme, jak se bude chovat vládní koalice, v pátek neprošel bonus pro lidi v karanténě, což bylo promyšlenější než to, co představila vláda. Dnes pravděpodobně něco projde, ale byli bychom raději, kdyby to bylo důkladněji prodiskutované,“ shrnul Petr Fiala (ODS). Pokud by návrh poslanci přeci jen schválili, senát by jej mohl projednat již zítra.

Povinné testování ve firmách

Počínaje zítřkem vstoupí v platnost také povinnost testování zaměstnanců větších firem. Od zítra budou testovat firmy s více jak 250 zaměstnanci, menší firmy mají na přípravu dva dny navíc, test musí všichni zaměstnanci absolvovat do 12. resp. 15. března. „Jakmile budou první zaměstnanci protestování, v tu chvíli začnou chodit kontroly z hygieny,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Otestovat by se do poloviny března měly cca 2 miliony zaměstnanců, zajistit dostatek testů je nyní výzva pro jejich distributory. Některé firmy si již pořizují samotesty, jinde využívají mobilní odběrové týmy nebo služby zdravotníků. Na jeden samotest stát firmám přispěje 60 Kč, což podle některých není postačující. „Tato částka postačí jen na levné, nepříliš spolehlivé testy,“ uvedl Ivan Bartoš (Piráti). Podle ministra Havlíčka sice cena testů s ohledem na extrémní zájem vzrostla na cca 100-120 Kč, jakmile prý ale půjde o nákupy ve velkém množství, cena spadne.

V souvislosti s opatřeními ve firmách je třeba říci, že včera zavedený zákaz provozu závodních jídelen vzala dnes vláda zpět. Jídelny mohou za přísných hygienických podmínek fungovat, pracovník ale může v jídelně sedět pouze sám nebo s minimálně dvoumetrovým odstupem od dalšího strávníka.