Pardubický kraj vyhlásil stav hromadného postižení osob. Nezvládnou se starat o další pacienty s covidem

PARDUBICKÝ KRAJ – Kvůli kritické situaci v krajských nemocnicích musel Pardubický kraj vyhlásit stav hromadného postižení osob. Důvodem je zcela vyčerpaná kapacita lůžek, ale také personálu. Vyhlášení tohoto stavu znamená, že zdravotníci se nemohou věnovat stejně každému pacientovi, ale musí stanovit priority v ošetřování.

Situace, která mohla nastat a o které jsme vás informovali ZDE, je bohužel v kraji ode dneška realitou. Představenstvo Nemocnice Pardubického kraje a.s. dnes odpoledne vyhlásilo stav hromadného postižení osob. O aktuální situaci informovalo vedení nemocnice hejtmana a předsedu Bezpečnostní rady Pardubického kraje Martina Netolického. V regionu už nejsou pro pacienty s covidem-19 volná žádná lůžka intenzivní péče a někteří pacienti leží na přistýlkách. V současné době je v krajských nemocnicích hospitalizováno 501 pacientů s covidem-19, z nichž 69 vyžaduje intenzivní péči. Za posledních 24 hodin v kraji zemřelo kvůli covidu 17 lidí.

Staňte členy FB skupiny Život v Pardubickém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.  

„Dlouhodobě jsme se v posledních dnech pohybovali na hranici kapacity našich nemocnic z hlediska péče o pacienty s koronavirem, a to jak na standardních lůžkách, tak na těch s intenzivní péčí. Počet denních příjmů je v tuto chvíli kolem 70 a ten počet neodpovídá počtu pacientů odcházejících na doléčení do domova. V současné době je v krajských nemocnicích hospitalizováno 501 pacientů s covidem-19, z nichž 69 vyžaduje intenzivní péči, což je dvakrát více, než na začátku února. Další potenciální rozšiřování lůžek naráží na personální kapacity, které momentálně nemáme,“ řekl hejtman Martin Netolický.

„Velmi pravděpodobně budeme žádat o pomoc okolní kraje, ale situace se zhoršuje všude, takže není jisté, zda budeme úspěšní,“ doplnil hejtman Netolický. Podle něj je celá situace opravdu mimořádná, nemocnice v kraji ji dosud nezažily. V krajských nemocnicích, které trpí nedostatkem personálu, a to i kvůli jiným chorobám, než je covid-19, od pondělí pomáhá 26 krajských hasičů. Už před časem nemocnice zastavily neakutní zákroky.

Hejtman Netolický také připomněl, že tolik debatované vyhlášení nouzového stavu se ukazuje po 14 dnech jako správný krok. „Byli jsme jako hejtmani kritizováni, proč chceme vyhlásit další nouzový stav. Nejen na příkladu naplněnosti našeho zdravotnického systému se ukazuje, že modely, které jsme měli k dispozici, byly přesné,“ řekl hejtman.

Co je stav hromadného postižení osob?
Mimořádná událost, při níž se dané zdravotnické zařízení dostává do režimu provozu, kdy úroveň poskytované péče, z důvodu relativního či absolutního nedostatku zdrojů, již neodpovídá běžnému standardu poskytování zdravotní péče. Poskytovatel zdravotní péče jej vyhlásí v případě vyčerpání všech běžně provozovaných či reprofilizovaných lůžkových kapacit, kdy již není schopné další kapacity vytvořit či při dalším navyšování lůžek garantovat očekávaný rozsah a kvalitu poskytované péče. V praxi to znamená, že nemocnice mohou postupovat podobně jako u hromadných neštěstí. V takovém případě se zdravotníci nemohou věnovat stejně každému pacientovi, ale musí stanovit priority ošetřování. Podobně jako u velkých neštěstí nebo nehod se lékaři soustředí v první řadě na záchranu životů.

Ilustrační foto