Stovku sluchových implantátů již voperovali lidem Ostravští lékaři  

foto: FNO

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ – Více než stovku úspěšných operací vedoucích k nápravě sluchu pacientů mají za sebou specialisté Fakultní nemocnice Ostrava. Zde se věnují práci s kochleárními implantáty od roku 2014, přičemž první operovaným pacientem byla teprve roční holčička.

Tým Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku, profesorem Pavlem Komínkem, po více než stovce operací kochleárního implantátu navrátili sluch 39 dětem a 45 dospělým. Někteří z nich přitom potřebovali implantáty na obě uši. U převážné většiny operovaných se sluch po operaci velmi výrazně zlepšil.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

„Byli jsme druhým pracovištěm v České republice, které před lety provedlo implantaci u dítěte, a které se zabývá problematikou kochleární implantace a následné rehabilitace u dětí do 18 let věku,“ řekl profesor Komínek.

Při tomto druhu operace se do vnitřního ucha zavede svazek elektrod, který nahrazuje funkci vláskových buněk vnitřního ucha tím, že přímo vydává impulzy, které jsou pak dále vedeny sluchovým nervem do sluchových center v mozkové kůře.

Operace je přitom jen jedním z kroků na cestě k získání sluchu. Po zahojení operační rány začíná dlouhodobá spolupráce pacienta s logopedem a klinickým audio inženýrem, kteří dohromady nastavují implantát podle individuální potřeby pacienta.

„Po operaci se s pacientem vidíme poprvé přibližně za 5 týdnů. Společně s klinickým inženýrem nasadíme venkovní část implantátu a napojíme ji k počítači. Technik pak podle reakcí nastavuje intenzitu procesoru,“ vysvětluje klinická logopedka Veronika Švédíková s tím, že někteří pacienti zareagují na zvuk ihned, někteří novou situaci vstřebávají postupně a slyšet začínají až za pomoci speciálních logopedických cvičení.

Skvělou odměnou lékařům z ostravské fakultní nemocnice je dlouhodobý vděk uzdravených pacientů. „My jsme se s tím kochleárem naprosto sžili, jsme za něj moc rádi, protože dcera se úplně začlenila mezi zdravé děti,“ uvedla při poslední kontrole v logopedické ambulanci Veronika Poštulková, maminka první operované dívky, dnes již osmileté Emilie.