Valašskomeziříčští astronomové připravují videa s fyzikálními pokusy pro školy

Na astronoma Jiřího Srbu připadly role technika, kameramana, režiséra i účinkujícího. Foto: archiv Hvězdárny Valašské Meziříčí

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ – Učebna valašskomeziříčské hvězdárny se proměnila ve filmové studio. Astronomové tu během pandemie natáčí videa s fyzikálními pokusy, které mají dobře zažité z živých vystoupení. Se zážitky z natáčení seznámil pracovník hvězdárny Josef Beneš.

V rámci mezinárodního projektu pořídili astronomové za 200 tisíc korun pomůcky pro výuku elektromagnetismu, pokročilé robotiky, optiky a dalších oborů. Než ale stačili školákům z česko-slovenského příhraničí zázraky fyziky předvést, zavřely se školy i hranice. Nejzajímavější pokusy jim proto ukážou prostřednictvím krátkých videí.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

V improvizovaném studiu teď astronomové tráví hodiny pečlivým laděním detailů a neúnavným opakováním nepodařených scén. „Je to podobné, jako když jsem měl on-line přednášku o Apollu 13,“ svěřuje své pocity Petr Zelený, který předvádí elektrostatické pokusy s použitím van de Graafova generátoru. „Jen s tím rozdílem, že tehdy se jednalo o živý přenos a občasná přeřeknutí byla jeho součástí. Teď to s pomocí střihu bude bez nich, i když za cenu oprav. Pro neherce bez školeného hlasu je to i tak dost těžké,“ přiznává.

Na jeho kolegu Jiřího Srbu připadly role technika, kameramana, režiséra i účinkujícího. „Museli jsme připravit scénu i techniku a vymyslet postupy, jak experimenty ukázat divákům. To vše s běžně dostupnými prostředky. Byl to krok do neznáma, s videem jsme zatím moc nepracovali,“ připouští Srba.

Za hlavní úskalí pokládá jejich omezenou schopnost předvést pokusy na kameru a zpracovat natočený materiál do výsledného produktu. „Experimenty máme zažité ze živých vystoupení. Problém je dostat je na video, aby byly dobře vidět a slyšet. Stále hledáme způsob, jak prostor osvětlit, jaký zvolit záběr i druh mikrofonu, aby náležitě vynikly. Postupujeme systémem pokus–omyl,“ líčí astronom.

Obojího už byly desítky. Když už se zdálo, že je všechno v pořádku, zpětná kontrola odhalila chybu, kterou nikdo předtím nepostřehl. Výsledek se přesto zvolna rýsuje. „Nebude to profesionální, ale koukatelné ano, i když dnešní studenti jsou zvyklí na jinou úroveň. Na druhou stranu při pohledu na videa putující kanálem YouTube to pro nás není nedosažitelná kvalita,“ je přesvědčen Jiří Srba.

Petr Zelený a Jiří Srba při natáčení (zleva). Foto: archiv Hvězdárny Valašské Meziříčí
Petr Zelený při natáčení. Foto: archiv Hvězdárny Valašské Meziříčí