Kam na vycházku do přírody ukáže Jihlavanům online mapa

Ilustrační foto

JIHLAVA – Pohyb mezi okresy je nyní podle nařízení vlády omezen. Magistrát města Jihlavy připravil přehled, kde přesně jsou hranice okresu a města Jihlavy a kam lze vyjít do přírody nebo jak daleko už naopak v rámci výletu nechodit.

Vláda zakázala cestování mezi okresy od 1. března, a to s několika výjimkami, jako je cesta do práce, na úřad, k lékaři či za účelem péče o blízkou osobu. Jít na vycházku nebo si zaběhat mohou občané během dne od 5:00 do 21:00, ale jen na území jejich obce. Výlety v rámci okresu nejsou dovoleny.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line  

Lidé, kteří nežijí ve společné domácnosti, by se vůbec neměli stýkat, nejsou dovoleny ani návštěvy příbuzných ve stejném okrese. Výjimkou je v tomto případě doprovod příbuzného k lékaři či na úřad nebo zajištění jeho nezbytných potřeb.

Mapa barevně rozlišuje hranice města a okresu

Online mapa vymezuje správní území města. Oranžovou barvou jsou zobrazeny obce v okresu Jihlava, červenou okolní okresy. „Máte-li v Jihlavě trvalé bydliště, můžete si jít přes den zaběhat nebo jít na procházku a na výlet pouze v bílé zóně. Do červené zóny nesmíte vcházet ani vjíždět, a to dokonce ani na nákup. Překročit hranice okresu Jihlava do červené zóny lze pouze za účelem návštěvy lékaře, úřadu nebo při pracovní cestě a péči o blízkou osobu,“ sdělil mluvčí jihlavského magistrátu Radovan Daněk.

Pro zjištění vzdálenosti 500 m od bydliště, ve které je v době od 21:00 do 5:00 povoleno venčit psa, lze využít funkci vyhledávání v pravém horním rohu.

Sledovat online mapu bychom měli zejména při plánování vycházek či sportování. Snadno se totiž může stát, že se ocitneme v jiné obci nebo i v jiném okrese, aniž bychom to vůbec zaznamenali. Problém může například nastat, když si půjdeme zaběhat kolem Šacberk a vzápětí se ocitneme v Hybrálci. Bez problémů by měl naopak být výlet do Pávova.

Zrovna tak není možná procházka kolem Okrouhlíku, jde totiž o území Rančířova. „Pokud bydlíte v bytovce v Antonínově Dole, lehce se vám může stát, že například i při venčení psa 500 m od domova, překročíte nejenom hranice do sousední obce (Střítež), ale dokonce se budete pohybovat za hranicemi okresu (Havlíčkův Brod),“ dodal Radovan Daněk.