Policie v Ostravě odvlekla ženu před zraky pětileté dcery za to, že neměla roušku

Ilustrační foto - MěPO

OSTRAVA – Případ lidského zoufalství, nekompromisnosti zákona a absurdit zákazů se včera odehrál v Ostravě-Porubě u výdejního okénka na ulici Podroužkova u baru Frisco. Právě tam před zraky pětileté dcery policie zatkla ženu za to, že neměla nasazenou roušku. Postup policie je teď předmětem vyšetřování.

Žena v Ostravě si včera u výdejního okénka v Ostravě-Porubě chtěla objednat pivo do kelímku. Kolem jdoucí strážníci však uznali za zákonné požadovat po ženě, aby měla nasazenou ochranu úst a nosu.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

„Nic jsem neudělala. Když jste přišli, stála jsem s dcerou před okýnkem. Legitimovat se Vám nebudu, roušku si při pití nasazovat nebudu“ řekla žena strážníkům. Poté došlo ze strany policie na argumentaci ve smyslu, že žena konzumuje v rozporu s vyhláškou na veřejnosti alkohol. Protože se žena odmítla opakovaně legitimovat, zadrželi ji strážníci na místě.

Žena nadále trvala na tom, že chce odejít a ničeho se nedopustila. „Jsem venku a nic nezákonného neprovádím,“ řekla. Policisté se ji ale nadále snažili na místě fyzicky zadržet a požadovali její legitimování se s tím, že se dopouští přestupku. Žena opakovaně opakovala: „Pusťte mně. Pusťte mně.“

„Jedná se o lokalitu, ve které dochází k častému porušování vládních nařízení v podobě konzumace alkoholu na veřejnost a nenošení roušek,“ uvedla později k případu Městská policie Ostrava.

Strážníci si po několika minutách asertivních diskusí a vysvětlování vládních nařízení přivolali na pomoc jednotku Policie České republiky, která ženu také vyzvala jménem zákona k legitimování. Poté, co žena znovu odmítla, ji policisté spoutali a před očima její plačící dcery ji policie odvlekla k výslechu na služebnu.

Očití svědci tvrdí, že policisté poklidně ležící ženě klečeli na hlavě. „Žena při zatýkání kladla odpor,“ argumentovali zase už během zákroku policisté.

Celý zákrok proběhl ve spolupráci hlídky Městské policie a Policie České republiky. „V současné chvíli je z rozhodnutí vedení Městské policie Ostrava samotný zákrok i postup strážníků předmětem interní kontroly,“ vyjádřil se k případu mluvčí ostravské městské police Jindřich Machů.