Soudní znalec v kauze Bečva žádá o další prodloužení lhůty na vypracování posudku

Foto: HZS Zlínského kraje

VSETÍNSKO – Cesta k odhalení viníka ekologické katastrofy na řece Bečvě se znovu protahuje. Soudní znalec Jiří Klicpera opět požádal o prodloužení lhůty na vypracování znaleckého posudku. Stalo se tak už podruhé. Dnes na to upozornila Česká televize.

Podle Klicpery mu ve splnění termínu brání epidemie koronaviru. „Nemůžete nikam pořádně vyjet, když tam vyjedete, tak tam nejsou pořádně lidi. S lidmi musíte jednat a pracovat, ale není s kým, tak se to protahuje. Kromě toho pořád ještě dostáváme některé podklady,“ zdůvodnil znalec. Nesdělil však, kdy by měl být posudek hotov.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Viníka údajně zná, Deza to ale není

Ke kauze se přitom Klicpera vyjádřil už 21. ledna při videokonferenci odborníků, která se týkala také Bečvy. „Já znám viníka, ale musíme ho dostat do rukou usvědčeného, musíme mít důkazy, proto to trvá tak dlouho,“ řekl tehdy.

Další vyjádření poskytl v pořadu Reportéři ČT odvysílaném 1. února. Potvrdil dřívější prohlášení České inspekce životního prostředí, která krátce po ekologické katastrofě vyloučila z okruhu podezřelých chemičku Deza, která spadá pod koncern Agrofert. V té mělo navíc ráno v den katastrofy dojít k havárii. „To je zmatená stopa, která vás odvádí někam jinam, úplně zbytečně. Byli jsme v Deze, víme, jak to tam je, a Deza skutečně je mimo podezření, tak jak to řekla inspekce hned na začátku,“ sdělil Jiří Klicpera.

Chemikálie unikly už čtyřikrát

Bečva zažila od 20. září už čtvrtý únik chemikálie do řeky. První a nejzávažnější z událostí vedla úhynu 40 tun ryb. Přibližně o měsíc později došlo k dalšímu úniku neznámé látky, podle inspektorů ze životního prostředí šlo o větší množství niklu. Bílá pěna se na hladině objevila i koncem listopadu, tentokrát se mělo jednat o dusitanový dusík. Poslední poplach vyvolala bílá gelovitá látka ve vodě. Po rozborech se zjistilo, že jde o větší množství fosforu.

Viník ani jedné z událostí dopaden nebyl. 20. prosince měl být vypracován znalecký posudek, znalec ale požádal o prodloužení lhůty.