V Kovářově na Písecku proběhlo hromadné testování na Covid-19

ilustrační foto (zdroj pixabay.com)

PÍSECKO – V úterý se v Kovářově na Písecku uskutečnilo hromadné testování občanů obce. V posledních čtyřech týdnech podle hygieniků vykazovala vyšší dynamiku nových případů. Otestováno bylo na pět set obyvatel obce.

Do středečního večera měli hygienici výsledky zatím u 467 vyšetřených, z nichž bylo 53 osob pozitivních a 414 vzorků bylo negativních. Na zbývající výsledky se ještě čeká. „Na příkladu Kovářova vidíme, jak efektivní je rychlé testování a spolupráce lidí, protože jen tak je možné při znalosti terénu problém včas lokalizovat a řešit ho. Ne ex post, ale chytnout ho v jeho zárodku, kdy ještě máte šanci,“ vysvětlila ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Ta také dále uvedla, že když si představíme, že by číslo R bylo třeba jen rovno jedné, znamenalo by to následně v Kovářově, kde byl pozitivně testován zhruba každý devátý, dvojnásobek případů, tedy ne pět desítek, ale více než sto, a následně další a další násobky. Takhle podle slov Kotrbové funguje princip virového onemocnění, a pokud chceme zastavit šíření, musíme být rychlejší a zodpovědnější.

„Věřím, že se nám postupně podaří regulovat nálož viru v jihočeské populaci i díky testování v podnicích a podnikům se snažíme maximálně vycházet vstříc a radit jim. To je nyní naše hlavní poslání, protože otestovat smysluplně takovou masu lidí v řádu dnů není logisticky nic jednoduchého. Ale je to životně nutné. My naše data uvádíme i proto, aby si lidé uvědomili, jak důležité je v těchto dnech nelhat si, jak důležité je nechat se testovat a případně – byť je to nepříjemné vystoupení z komfortní zóny – skutečně dodržovat omezení daná izolací nebo karanténou. Je to věc osobního přístupu každého z nás,“ doplnila Kvetoslava Kotrbová.