Vyrazil se svým detektorem kovů do terénu a našel funkční granát, o ten se musel postarat pyrotechnik

ilustrační fotografie

HRADECKO – Sedmačtyřicetiletý muž zavolal v ranních hodinách na tísňovou linku policistů, protože při svém hledání s detektorem prý údajně narazil na předmět, který velice připomíná granát s označením F1. Ten hojně používala sovětská i československá armáda.

Jak potvrdili policisté, k události došlo tuto středu krátce po sedmé hodině ranní v katastru obce Štít. Na místo okamžitě vyrazili policisté a o spolupráci požádali i pyrotechnika. „Po příjezdu policejní pyrotechnik vyhodnotil, že se opravdu jedná o ruční granát F1, který si následně odvezl k jeho likvidaci,“ říká policejní mluvčí Lucie Konečná.

Staňte členy FB skupiny Život v Královehradeckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Jak se při nálezu staré munice zachovat radí policisté:

V případě nálezu takových předmětu s nimi v žádném případě nemanipulujte a ihned o nálezu informujete policii. Vyčkejte do příjezdu hlídky a místo nálezu zabezpečte tak, aby se k němu nepřiblížily další osoby. Pokud se nebude jednat o munici, nikdo se na Vás zlobit nebude. Lepší je vždy nález ohlásit, než aby došlo k neštěstí. Na místo okamžitě vyjedou přivolaní pyrotechnici, kteří ke každému podezřelému předmětu přistupují se zvýšenou opatrností, aby při manipulaci nedošlo k explozi. Korozí předmětu může dojít k narušení systému pojistek a k výbuchu potom stačí málo. Proto nepodceňujte ani staré a zkorodované výbušniny a jiné předměty.