Očkování funguje, počty nakažených v sociálních službách výrazně poklesly

Ilustrační foto

ZLÍNSKÝ KRAJ – Skvělé zprávy přinesla čísla, která zveřejnilo zlínské hejtmanství. Počty nakažených klientů a zaměstnanců v sociálních službách po očkování dramaticky klesly. Na druhou stranu však pacientů v krajských nemocnicích přibývá a všichni se připravují na možnost, že se stav ve špitálech může rychle zhoršit.

Situace mezi nejohroženější věkovou skupinou v sociálních službách byla nejhorší v polovině listopadu. Tehdy se tu objevilo 390 lidí nemocných s covidem. „Aktuálně je nakažených jen 15 klientů a 39 pracovníků v sociálních službách, a to jsou nejnižší čísla v celé republice. Nákaza se v těchto zařízeních nešíří i díky očkování. Ve všech zařízeních pobytových sociálních služeb jsou naočkováni všichni zájemci z řad klientů i zaměstnanců a už probíhá druhé kolo očkování,“ informovala statutární náměstkyně hejtmana Hana Ančincová.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Zdroj: Zlínský kraj

Kraj se připravuje na vyšší nárůst vakcín

Do regionu od začátku roku přišlo 44 940 vakcín. Doposud se vyočkovalo 35 491 dávek, přičemž 1. dávku dostalo 23 756 osob a 2. dávku 11 726 osob. Vakcínu přednostně dostali zdravotníci, klienti a zaměstnanci pobytových sociálních služeb a senioři nad 80 let. Během uplynulého týdne k nim přibyli lidé starší 70 let a zaměstnanci ve školství.

Zlínský kraj očekává od dubna několikanásobný nárůst dodávek vakcín a připravuje se na rozšíření sítě očkovacích míst. „Jdeme s vakcínou za lidmi. Očkovat se bude i nadále v nemocnicích, u praktických lékařů a dalších 13 očkovacích míst zřídíme ve všech obcích s rozšířenou působností. Připravujeme se na to, že chceme očkovat 7 až 9 tisíc lidí denně od dubna, kdy je avizovaný nárůst počtu dodaných vakcín,“ sdělil hejtman Radim Holiš.

V nemocnicích opět přibývá covidových pacientů

Ve čtyřech krajských nemocnicích právě teď leží 245 pacientů s koronavirem, z toho 50 je na intenzivní péči. Oproti minulému týdnu přibylo 28 lidí na standardních lůžkách s kyslíkem a 15 na intenzivních. „Musíme se připravit na to, že se epidemická situace ve Zlínském kraji může rychle zhoršit. Aby nemocnice nezkolabovaly, musíme pomoci všichni, je to zodpovědnost každého člověka. Všichni musíme zatnout zuby a ještě několik týdnů vydržet, jinak tu situaci budeme velmi těžko zvládat,“ říká náměstkyně hejtmana Olga Sehnalová, zodpovědná za oblast zdravotnictví.

Krajské nemocnice mají stále dostatek místa na to, aby mohly pomoct těm nejvíce zasaženým regionům. Přivezeno již bylo šest pacientů, čtyři se léčí ve Zlíně a dva ve Vsetíně.

V rámci České republiky je situace ve Zlínském kraji stále jedna z nejlepších, ačkoliv i tady počty pozitivně testovaných rostou. Aktuálně jich je celkem 4 451, což je stále značně méně v porovnání s vrcholem podzimní vlny, kdy v jednu chvíli byl koronavirus prokázaný u 9 376 osob. Regionem s nejnižšími přírůstky v zemi je stále Vsetínsko, kde se za posledních 7 dní odhalilo 313 lidí s koronavirem na 100 tisíc obyvatel. V rámci kraje za ním následuje Zlínsko s 351 novými případy, Kroměřížsko s 363 a Uherskohradišťsko s 400 případy na 100 tisíc obyvatel.