V Líšni se našly pozůstatky pravěkého zubra

Lebka zubra. Zdroj: Ústav archeologické památkové péče

BRNO – Stavební dělníci při hloubení jámy pro kanalizaci našli v ulici Houbařská zkamenělou zvířecí lebku. Ta patřila zubrovi stepnímu, který zde žil před 150 až 200 tisíci lety.

Ve stěně jámy v hloubce 2 metry ležela zkamenělá zvířecí lebka se zuby. Jelikož pokračovala do stěny výkopu, rozšířila se stěna za lebkou tak, aby ji bylo možné vyzvednout. „Lebka má délku 80 centimetrů, jeden dochovaný roh je dlouhý 50 centimetrů,“ dodal archeolog Jiří Zubalík. Zbytek kostry se nenalezl. Dle paleontologické analýzy bylo zjištěno, že se jedná o zubra stepního, který zde žil před 150 až 200 tisíci lety. Přitom nález lebky je výjimečný, většinou dochází k objevení fragmentů. Pravěký zubr byl přibližně o třetinu větší než současní zubři.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

V průběhu loňského podzimu v ulici Houbařská proběhla také první etapa záchranného archeologického výzkumu, který zaznamenal pozůstatky pravěkého, keltského a slovanského osídlení.