Zaměstnance operačního střediska krajské záchranky skolily nemoci, vypomohou jim dva vojáci

Operační středisko ZZS ZK. Foto: ZZS ZK

ZLÍN – Aktuální nedostatek operátorů na Operačním středisku Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje se snaží vyřešit nová posila. Dva vojáci zaskočili za zaměstnance, které skolily nemoci včetně covidu. Je to už podruhé, co kvůli onemocnění muselo středisko požádat o výpomoc armády.

Z plného stavu 22 operátorů je z pracovní činnosti vyřazena téměř pětina. „Obrátil jsem se proto s žádostí o výpomoc na armádu. Vojáci nám vyšli ochotně vstříc, za což jim velmi děkuji,“ vzkázal Josef Valenta, ředitel krajské záchranky. Dodal, že vojáci budou ve Zlíně pomáhat minimálně v příštích třech týdnech.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Jeden z vojáků je bývalým zaměstnancem záchranky a na operačním středisku již pracoval, navíc bydlí v dojezdové vzdálenosti. Pro jeho kolegu bude nynější zařazení první zkušeností. Protože nebydlí v regionu, ubytoval se přímo na zlínské základně.

Operační středisko je pro činnost záchranky životně důležité. Průměrně přijímá během každého dne 350 hovorů, po jejichž vyhodnocení operátoři určují další postup včetně vysílání sanitek či vrtulníků k pacientům. Kvůli absencím způsobeným onemocněními požádala záchranka o pomoc armádu už ke konci loňského roku. Také tehdy dostala k dispozici dva operátory, oba s předchozími zkušenostmi s tímto pracovním zařazením.