Lidé z Vratislavic nemusí dokládat cesty do Jablonce. Omezení cest mezi Libercem a Jabloncem ale ministerstvo nezrušilo

LIBERECKÝ KRAJ – Ministr vnitra Jan Hamáček vyhověl žádosti primátora Liberce Jaroslava Zámečníka a udělil výjimku občanům s místem trvalého pobytu nebo bydlištěm na území městské části Liberec – Vratislavice nad Nisou, která jim s okamžitou platností umožňuje vstup, pohyb a pobyt v okrese Jablonec nad Nisou za účelem nákupu zboží a služeb bez povinnosti mít u sebe potvrzení, které na základě vládního usnesení o omezení pohybu mezi okresy vyžadují policejní kontroly.

Stejnou výjimku nově získávají také osoby s místem trvalého pobytu nebo bydlištěm na území městské části Jablonec nad Nisou-Proseč nad Nisou, spadající do okresu Jablonec nad Nisou. Těm se nově dovoluje vstup, pohyb a pobyt za účelem nákupu zboží a služeb v okrese Liberec.

Staňte členy FB skupiny Život v Libereckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

„Přestože nám ministerstvo vyhovělo jen částečně, protože původně jsme usilovali o výjimku pro všechny občany Liberce a Jablonce nad Nisou, považuji za důležité, že došlo ke zrušení omezení alespoň v tomto rozsahu. I nadále ale trvám na tom, že opatření pro obyvatele obou sousedních a úzce propojených měst působí poněkud absurdně. A nemyslím si, že by lidé v případě jejich zrušení aktuální vládní nařízení proti pandemii nedodržovali,“ říká primátor Liberce Jaroslav Zámečník.

Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček ve svém zdůvodnění k udělení výjimky uvedl: „Hranice mezi okresy Liberec a Jablonec nad Nisou vede zastavěným územím městských částí Liberec-Vratislavice nad Nisou a Jablonec nad Nisou-Proseč nad Nisou. Vzhledem ke složitosti průběhu okresní hranice nelze v tomto území opatření o omezení pohybu osob mezi okresy v této lokalitě efektivně uplatňovat. Pro občany těchto městských částí je problematické či zcela nemožné naplnit své základní potřeby, využívat veřejnou dopravu apod. v rámci hranic svého okresu.“

O výjimky z vládního nařízení požádal tento týden liberecký primátor Jaroslav Zámečník i primátor sousedního Jablonce Jiří Čeřovský. Ministerstvo jejich žádostem vyhovělo jen částečně. Primátoři obou měst totiž usilovali o zrušení omezení pro všechny občany obou sousedních měst. Jablonec nad Nisou pak žádal o dvě varianty.

Ilustrační foto: DPMLJ