Stavba očekávaného obchvatu Bludova začne letos. Dodavatel už byl vybrán

Vizualizace Ředitelství silnic a dálnic ČR

ŠUMPERSKO – Jednou z největších investic Ředitelství silnic a dálnic ČR v Olomouckém kraji bude obchvat Bludova. Stavět se začne letos, obchvat by měl být dokončen v roce 2024. V únoru byl vybrán dodavatel stavby.

„V únoru bylo vyhodnoceno výběrové řízení na zhotovitele. Doručeny byly tři nabídky, nejvýhodnější podalo sdružení firem Strabag a.s. a M – SILNICE a.s. za 2 323,2 milionu korun, což je o dvacet procent nižší cena, než se předpokládala,“ uvedl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic ČR Miroslav Mazal. Pět a půl kilometru dlouhý obchvat Bludova má odvést tranzitní dopravu ze stejnojmenné vesnice a problematického úseku na Bludovském kopci, kde se stala řada smrtelných nehod. Trasa bude začínat mimoúrovňovou křižovatkou mezi Postřelmovem a Bludovem a povede severozápadně od Sudkova a Dolních Studének. Na úrovni šumperské čistírny odpadních vod čtyřproudová silnice skončí. Auta odtud budou ke kruhovému objezdu u hřbitova pokračovat po více než kilometrovém přivaděči.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Stávající silnice je v současné době vedena ve směru od Zábřehu do Bludova a dále v souběhu se silnicí I/11 do Šumperku. V Bludově se silnice I/44 připojuje stykovou křižovatkou k silnici I/11 a dále pokračují v souběhu přes nehodovou lokalitu Bludovský kopec. Parametry stávající silnice I/11 a I/44 jsou s ohledem na význam těchto komunikací nevyhovující a neodpovídají současné hustotě dopravy. Realizace stavby přispěje ke značnému zvýšení bezpečnosti, plynulosti silničního provozu a zlepšení životního prostředí v obcích na trase přesunem tranzitní dopravy z průtahu města Šumperk.

Silnice I/44 tvoří na trase Mohelnice – Zábřeh – Šumperk – Jeseník – Mikulovice – Polsko je důležitou komunikační osou celého regionu ve směru jih – sever. Je prakticky jedinou vhodnou komunikací, umožňující spojení bývalých okresních měst Šumperka a Jeseníku s krajským městem Olomoucí. Silnice umožňuje navíc Stavba vede náročným územím. Obchvat musí překonat železniční trať, řeky Morava a Desná či silnici z Bludova do Sudkova