Firmy z Hané testují ostošest

Zdraví zaměstnanců má nejvyšší prioritu

Prostějovsko – Již týden žije Česko v takzvané uzávěře, která výrazně zpřísnila epidemiologická opatření. Od poloviny minulého týdne se navíc povinně na covid testuje ve firmách nad 250 zaměstnanců, aby se zvýšil záchyt lidé bez příznaků, takzvaných přenašečů. Přes veškerou zátěž firmy testování zvládají.

Na Prostějovsku i Přerovsku velké firmy testování uvítaly a některé už je prováděly dobrovolně řadu týdnů předtím. „Bylo to v zájmu výroby a zdravotní dispozice pracovníků. Pokud by se začala nákaza v provozu šířit, došlo by k omezení produkce a nekontrolovatelným ztrátám, které by pro nás byly likvidační,“ sdělila jedna z oslovených HR manažerek s tím, že zdravotní dispozice zaměstnanců je teď pro společnost největší prioritou.

Zajedno Prostějov i Přerov

„Pravidelné testování na covid jsme jako další z opatření u nás ve firmě zavedli již začátkem roku 2021, abychom ještě více snížili riziko přenosu nákazy mezi zaměstnanci po návratu z dovolených, které čerpali v závěru roku. Testování jsme opakovali také v únoru. Od března bylo v plánu zavést testování na týdenní bázi nezávisle na vládních nařízeních. Dle nás se jedná o krok správným směrem, abychom ještě více ochránili zdraví našich zaměstnanců,“ říká jednatel prostějovské strojírenské společnosti MUBEA, Miroslav Mikula.

Nic náhodě nenechávají ani zaměstnavatelé v Přerově. Mezi největší patří chemička Precheza. „Povinné testování na covid pro firmy vnímáme pozitivně jako jednu z možnosti, jak předcházet šíření této nemoci na pracovišti,“ sdělila Novinám Kraje tisková mluvčí Alena Okáčová.

Testuje se i na Konicku

Podobný názor má i předseda Leo Doseděl z oděvního družstva MODĚVA Konice. „Antigenní testování zaměstnanců již od minulého týdne provádíme u pana doktora Šmejkala v Konici. Naše rozhodnutí testovat zaměstnance vyplývá ne z povinnosti, ale ze zájmu ochrany zdraví našich zaměstnanců a zachování provozuschopnosti družstva.“