Hasiči trénovali záchranu pasažérů z lanovky

foto: HZS Královéhradeckého kraje

KRÁLOVÉHRADECKO – Může nastat situace, kdy bude potřeba osvobodit cestující z lanovky, a to každý rok poctivě trénují profesionální hasiči – lezci. Tento rok si vybrali za místo svého výcviku Orlické hory.

Jak potvrdila tisková mluvčí hasičů Martina Götzová, k takovému výcviku došlo na konci února na lanovce ve Skicentru Deštné v Orlických horách a absolvovali ho profesionální hasiči – lezci z územních odborů Rychnov nad Kněžnou, Náchod a Hradec Králové.

Staňte členy FB skupiny Život v Královehradeckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Podle norem existuje v případě takové záchranné akce lhůta dvou hodin k vysvobození uvězněných osob na porouchané lanovce. „Během odborné přípravy si hasiči opakují metodiku záchrany z lanových drah a systém povolávání lezeckých skupin v případě obdobné mimořádné události. Následně probíhá výcvik v praktické úrovni,“ říká mluvčí.

Záchranu osob zajišťují dvoučlenné skupinky. Lezec vyšplhá po konstrukci sloupu lanovky a za pomocí speciální kladky pro pohyb na ocelovém laně se za jištění druhého lezce spustí k sedačce lanovky. Hned musí zabezpečit kladku, proti nechtěnému pohybu, a to pomocí karabiny, teprve pak se může slanit k zachraňovaným lidem. Ty připoutá do záchranných smyček a pomocí druhého z členů týmu je spouští opatrně na laně.

Při záchranných akcích z lanovek jsou využívány také vrtulníky letecké záchranné služby a Policie ČR s leteckými záchranáři. „V případě jejich aktivace transportují v podvěsu nebo pomocí palubního jeřábu hasiče-lezce po celém úseku lanové dráhy, čímž se evakuace zrychluje,“ doplňuje mluvčí.