V Jihočeském kraji se očkuje nejrychleji. Na řadu přišli již první ze skupiny 70+

ilustrační foto (zdroj pixabay.com)

JIHOČESKÝ KRAJ – Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba pravidelně informuje o aktuální situaci ohledně očkování proti nákaze Covid-19 na jihu Čech. Náš kraj je podle jeho slov trvale nejlepší v rychlosti očkování a v procentu vyočkovaných vakcín.

„Je to jasný důkaz, že u nás vakcíny nikde neleží ve skladech, ale hned je aplikujeme těm, kteří na ně čekají. Chci moc poděkovat všem, kteří se na tom podílejí a pracují v jihočeských OČKÁCH. Je to hlavně jejich zásluha. Vím, že nás hlavní nápor teprve čeká, že budeme muset zrychlovat a jet na směny, tak o to víc si vážím jejich práce,“ uvedl Kuba.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Tento týden dorazí do Jihočeského kraje 12 870 dávek Pfizer, asi 3 400 dávek Moderny a 3 100 vakcín Astra Zeneca. Protože v minulém týdnu se nemuselo moc přeočkovávat druhé dávky, může se naočkovat první dávkou dalších cca devatenáct tisíc Jihočechů.

Všichni senioři 80+, kteří se registrovali do OČEK, jsou už v Jihočeském kraji naočkováni. Mohou zbývat už jen jednotky lidí. „V minulém týdnu jsme už tedy naočkovali skupinu sedmdesát plus a tento týden budeme pokračovat. Půjde na to maximum dávek. Měli bychom zvládnout naočkovat cca patnáct tisíc seniorů. Pokud máte doma seniora v tomto věku, a ještě není registrovaný, zaregistrujte ho prosím. Daří se nám očkovat opravdu rychle a tuhle nejvíce zranitelnou skupinu chceme mít co nejdříve chráněnou. Strašně to pomůže nejen těm seniorům, ale i nám všem v odlehčení nemocnic,“ sdělil jihočeský hejtman.

V předminulém týdnu byla také naočkována první část jihočeských pedagogů. Zatím především ve věkové skupině 60+. „V očkování budeme postupně pokračovat tak, abychom během pár týdnů naočkovali všechny. Tohle děláme proto, abychom, až se situace zlepší, mohli pomalu začít vracet naše děti do škol. Pro mě je to pořád priorita. Jsme si ale vědomi, že z pohledu přetížení nemocnic je důležité maximum očkování směřovat na seniory. Prosím tedy, aby naši učitelé chápali, že jejich očkování rozložíme ještě třeba do dvou týdnů. Využíváme na to část z dodávek vakcíny AstraZeneca,“ řekl Martin Kuba.

Na jihu Čech se rozhodlo zapojit do očkování cca 230 praktických lékařů. „Setkal jsem se s jejich zástupci a dohodli jsme se, jak budeme postupovat. Je třeba, abychom ale všichni chápali, že v téhle chvíli je zásadní limit v malých dodávkách vakcíny AstraZeneca. Těch chodí teď opravdu málo,“ zkonstatoval Kuba.

Prvním úkolem podle hejtmana je, aby praktičtí lékaři doočkovali seniory 80+, které mají ve svých ordinacích, a kteří z nějakých důvodů nemohli přijít do OČEK. Tento týden jim na to bude dodáno cca 1 600 vakcín. „Bohužel jich prostě víc v těchto týdnech nemáme. Teď bude chodit mnohem více vakcín Pfizer, které je možné využít jen v OČKÁCH. Proto zatím všem seniorům ve věku sedmdesát plus doporučuji zvážit, jestli chtějí čekat déle na očkování u svého praktického lékaře anebo rychleji využít OČKA. Tohle není chyba ani praktiků, ani kraje, není to o tom, že bychom nekomunikovali, ale zatím je vakcíny AstraZeneca, která je určena pro distribuci do ordinací, prostě málo. Věřím, že se to časem určitě zlepší,“ podotkl hejtman Jihočeského kraje. V tomto týdnu se také konečně podaří naočkovat už i většinu terénních sociálních pracovníků.

„Situace není vůbec růžová, ale náš kraj se pořád drží! Vážím si toho, jak to všichni Jihočeši zvládají a moc děkuji vám všem, kteří jste odpovědní a ohleduplní. My uděláme všechno, abychom rychle očkovali a byli připraveni v našich nemocnicích to zvládnout a vy prosím, i když už jste všichni unavení, tak to vydržte. Zlomí se to,“ uzavřel Martin Kuba.