Záchranář z první linie odchází

Pavel Holík zachránil nespočet životů /foto: archív ZZS/

Prostějov – Možná zachránil život i vám. Pavel Holík se v těchto dnech loučí s prostějovskou záchrankou a odchází do starobního důchodu. Po neuvěřitelných třiceti letech, kdy vyrval ze spár smrti uvnitř houkající sanity tisíce pacientů, dává sbohem aktivní emergenci. Lékařský plášť ale neodkládá úplně.

Čas neúprosně běží a odměřuje každému stejně. Už je to třicet let, co uznávaný prostějovský lékař a záchranář poprvé usedl do sanity jako ten, kdo rozhoduje o osudech lidí tím, že jako první nabídne odbornou pomoc. Pavel Holík byl oblíbeným lékařem, který vynikal přesnou diagnózou a vstřícným přístupem k nemocnému i jeho rodině. „Pro každého měl dobré slovo, dokázal povzbudit i utěšit,“ říká jedna z jeho opakovaných pacientek.

Pavel Holík po vystudování všeobecného lékařství na Univerzitě Palackého v Olomouci a praxi lékaře oddělení ARO, nastoupil na pozici ordináře rychlé zdravotnické pomoci. Vzhledem ke třem úspěšně složeným atestacím z anesteziologie a urgentní medicíny, působil i několik let v soukromé praxi jako anesteziolog a během dalších let také jako ředitel Zdravotnické záchranné služby na územním odboru Prostějov,  na jejímž vybudování a vytvoření jako samostatné ZZS se podílel neopomenutelnou měrou.

Odskočil si i do Sněmovny

Od června 2010 záchranku na chvíli opustil, a to když získal mandát poslance Parlamentu ČR. Přestože ve volných dnech dále působil jako anesteziolog, právě v terénu mu chyběla, a proto jeho kroky na podzim 2017 vedly automaticky zpět k záchrance.

Po poctivě odpracovaných letech ho nyní čeká zasloužilý důchod a jako kmenový zaměstnanec u Zdravotnické záchranné služby končí. Párkrát do měsíce si ale do sanity přece jen odskočí, protože podle jeho slov je prostějovská výjezdová základna prostě jeho srdeční záležitostí.