Brno zpoplatní vjezd nadrozměrných aut do centra

Ilustrační foto

BRNO – Nyní se do centra města nadrozměrná vozidla dostanou pouze s oprávněním, které je zdarma. Od září letošního roku bude ale tento vjezd zpoplatněn. Výše poplatku se bude odvíjet od hmotnosti auta. Důvodem je špatný stav vozovky, ta se teď bude opravovat.

Do oblasti vymezené ulicemi Husova, Nádražní, Koliště a Moravské náměstí se dostanou vozidla nad 3,5 tuny s vjezdovým oprávněním, které není zpoplatněno. Těchto oprávnění je nyní na 200, nejčastěji se jedná o auta městských firem, které zajišťují svoz odpadů nebo zásobování. „Zpoplatněním vjezdu chceme omezit jejich pohyb tak, aby nedocházelo zbytečně k dalšímu poškozování už tak špatného stavu vozovky v centru města. Pro získání povolení k vjezdu do centra bude nadále nutné prokázat důvod vjezdu a doložit potřebné doklady,“ popsal radní pro oblast dopravy Petr Kratochvíl.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Poplatek za oprávnění se bude vztahovat ke konkrétní registrační značce a záležet bude na hmotnosti vozidla a délce platnosti. Vozidla 3,5–7,5 tuny zaplatí 3 tisíce korun za měsíční, 18 tisíc korun za půlroční a 36 tisíc korun za roční oprávnění. Auta s hmotností 7,5–17 tun vyjde měsíční oprávnění na 6 tisíc korun, půlroční na 36 tisíc korun a roční na 73 tisíc korun. U vozidel nad 17 tun lze koupit jen roční oprávnění za 73 tisíc korun. Tato povolení budou platit pouze na určenou trasu, ke kontrole poslouží kamery. Peníze vybrané za povolení a na pokutách poputují do Fondu mobility. Zpoplatnění vjezdu začne platit od září tohoto roku.