Chcete vyasfaltovat dvorek či cestu? Pozor, v Libereckém kraji se objevili podvodní asfaltéři!

LIBERECKÝ KRAJ – Jablonečtí kriminalisté nyní řeší několik případů „práce“ podvodných asfaltérů na Jablonecku a Frýdlantsku. Podle policistů se jedná o organizovanou skupinu cizinců v rámci celé Evropy.

Již v minulosti se na několika místech České republiky objevila firma, která nabízela asfaltování a která svým navenek seriózním jednáním dokázala z lidí vymámit nemalé částky za vyasfaltování nějaké plochy, ať už u jejich domu či firmy. Poté, co inkasovala od lidí peníze, odvedla pouze část nekvalitní práce a dále již byla nekontaktní. Ke konci loňského roku a aktuálně i letos se podvodní asfaltéři objevili v Libereckém kraji.

Staňte členy FB skupiny Život v Libereckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.

Skupina falešných asfaltérů má prakticky stále stejný scénář. Nejčastěji přijede automobil k domku či firmě a řidič se zeptá majitele, zda si nechce výhodně vyasfaltovat kus dvora, předzahrádku, cestu apod. s tím, že zrovna jedou z nedaleké stavby a zbyl jim materiál. Zpravidla se jedná o vyasfaltování malé plochy 100–200 metrů čtverečních.

Poškození se ve většině případů nechají nalákat na důvěryhodné vystupování a především na výhodně nízkou nabídku. Pachatelé nejprve vyinkasují peníze, poté se vylije na určené místo podřadný nekvalitní asfaltový materiál. Platba probíhá hotově. Poté přemluví majitele, aby si napříště nechal dodělat i zbylou část plochy a peníze si nechají vyplatit buď hotově, nebo na různé fiktivní účty. Po inkasování další platby jsou již nekontaktní a na místo zhotovení se již nedostaví.

Zpravidla se jedná se o řidiče polské, rumunské nebo slovenské národnosti s nákladními vozidly z Anglie, tj. s řízením vpravo, s anglickými registračními značkami. Tito falešní asfaltéři se mohou v některých případech vydávat za zaměstnance společnosti Strabag.

Jablonečtí kriminalisté evidují již několik případů nejen na Jablonecku, ale podvodní asfaltéři se objevili již i na Liberecku, a to konkrétně na Frýdlantsku. Kriminalisté zjistili, že se jedná dokonce o organizovanou skupinu v rámci celé Evropy.

„Obracíme se proto na občany, aby byli velmi obezřetní a vyhnuli se těmto výhodným nabídkám. Pokud byl již někdo obdobným podvodným jednáním poškozen nebo byl jeho svědkem, či by mohl uvést poznatky k podezřelým osobám či vozidlům, ať se obrátí na nejbližší policejní služebnu nebo informace předá policistům na bezplatné tísňové lince 158,“ dodává policejní tisková mluvčí Vladimíra Šrýtrová.

Foto: Ilustrační a Shutterstock