Dodržujte karanténu a izolaci, vyzývají mladoboleslavští policisté. Vyšetřují další 3 trestné činy!

Ilustrační foto: archiv Policie ČR

MLADÁ BOLESLAV – Již před týdnem byla ze zločinu šíření nakažlivé lidské nemoci obviněna jednačtyřicetiletá žena z Mladé Boleslavi. V současné době mladoboleslavští kriminalisté prověřují další tři případy, kdy osoby pozitivní na onemocnění COVID-19 porušily nařízenou izolaci a pohybovaly se v Mladé Boleslavi na veřejnosti přístupných místech.

Podle trestního zákoníku platí, že kdo úmyslně způsobí nebo zvýší nebezpečí zavlečení nebo rozšíření nakažlivé nemoci u lidí, bude potrestán odnětím svobody od šesti měsíců do tří let, zákazem činnosti nebo propadnutím věci. V době nouzového stavu však hrozí pachateli až osmiletý trest odnětí svobody. Výše trestní sazby může být vlivem přitěžujících okolností dosahovat až dvanáct let, a to případě, pokud je trestným činem způsobena smrt nejméně dvou osob.

„Našim cílem rozhodně není „strašit“ trestními sankcemi, ale upozornit na důležitost opatření k zabránění šíření onemocnění COVID-19 a poukázat na možné následky spojené s jejich porušením,“ uvedli rovněž mladoboleslavští policisté, kteří úzce spolupracují s Krajskou hygienickou stanicí Středočeského kraje. Sami při kontrolách vždy postupují obezřetně a používají ochranné pomůcky.

Ve středočeských nemocnicích je k dnešnímu dni 827 pacientů s covidem, dosud nejvíce. Na jednotkách JIP leží 162 lidí. Nemocnice se snaží dál navyšovat kapacity.