Jesenická nemocnice potřebuje krev. Pro dárce přináší nové výhody

JESENÍK – Přestože se kvůli koronaviru zpomalil chod nemocnic, akutní výkony a operace se zastavit nemohou. Některé přípravky vyrobené z lidské krve není možné dlouho skladovat, transfuzní stanice se tak začíná obávat o dostatek krevních zásob. Jak upozorňuje Transfúzní oddělení Nemocnice AGEL Jeseník, darování krve není zakázáno ani za aktuálních přísných restrikcí a přijíždět mohou i lidé z jiných okresů.

Jesenická nemocnice přijala drobná bezpečnostní opatření a dárce stále přijímá v téměř běžném režimu. „I při současném nouzovém stavu probíhají v nemocnici některé operace, přípravky vyrobené z lidské krve jsou stále nenahraditelnou součástí léčby akutních krvácivých stavů z důvodů polytraumat, komplikovaných porodů, mnoha hematologických a onkologických pacientů. Dále mohou být tyto přípravky potřeba například při léčbě předčasně narozených dětí. Chtěli bychom proto vyzvat všechny dárce, aby se nebáli, a i nadále chodili darovat krev, jak jsou zvyklí. Na rozdíl například od krevní plazmy nelze některé přípravky dlouho skladovat. Červené krvinky lze použít do 42 dnů, krevní destičky pak do pěti dnů od odběru,“ uvedla primářka Transfúzního oddělení Nemocnice AGEL Jeseník Dagmar Adamová.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Transfúzní oddělení rovněž upozorňuje, že i přes vládní opatření, kterým byl od března omezen volný pohyb mezi okresy, mohou krevní složky přijíždět darovat nadále i lidé žijící mimo Jeseník. „Při příjezdu z jiného okresu, je možné se při přechodu prokázat u kontroly předem vyplněným čestným prohlášením, ve kterém uvedete jako důvod vycestování cestu do zdravotnického zařízení – Nemocnice AGEL Jeseník. Pro prokázání se při cestě zpět pak stačí předložit zápis o odběru v Legitimaci dárce,“ vysvětlila Dagmar Adamová.

NOVÝ BONUS PRO DÁRCE V JESENICKÉ NEMOCNICI

Výhodou dárcovství krve je den placeného volna, daňový odpočet v hodnotě 3000 korun za jeden odběr a dalším novým bonusem pro dárce jesenické nemocnice je možnost preventivního vyšetření krve k vyloučení cukrovky, stanovení hladiny cholesterolu a kyseliny močové, vyšetření rakovinových markerů k včasnému záchytu onemocnění prostaty u mužů a ženských pohlavních orgánů u žen. „Rádi bychom touto cestou motivovali stávající i nové dárce přijít darovat krev i v současné těžké době. Zaslouží si naše poděkování a úctu,“ dodala závěrem Dagmar Adamová.

Dárcem se může stát každý zdravý člověk ve věku od 18 do 65 let, musí mít zdravotní pojištění na území ČR a hlavně nesmí chybět ochota pomoci svým blízkým. Stačí se pak obrátit na Transfúzní oddělení Jesenické nemocnice, kde jim bude vše vysvětleno a možnosti dárcovství prodiskutovány. Je to jednoduché, nemusí předtím navštěvovat svého praktického lékaře, nemusí se předem objednávat. Ujme se jich výborný vysoce erudovaný a příjemný personál.