KORONAVIRUS: Nejvíce osob v těžkém stavu, nejvíce úmrtí za poslední měsíc – navzdory neveselým datům ale epidemie „brzdí“

Zdroj: Wikimedia Commons

Česko – Za včerejšek testy odhalily 10 466 nově nakažených koronavirem, ačkoliv se jedná o číslo, které je nepochybně vysoké, ve srovnání s týdnem předchozím je patrné, že nárůsty nových pacientů již v takové míře nepokračují. Přesto ale nemocnice čelí obrovskému náporu pacientů, což je v podstatě v souladu s odhady odborníků i ministra zdravotnictví, že tento týden bude kritický. Nepochybně dobrou zprávou však je, že tzv. reprodukční číslo R kleslo pod hodnotu 1, což v praxi znamená, že každý covid-pozitivní nakazí méně než jednoho dalšího člověka.

Počet nově nakažených pacientů s onemocněním covid-19 se stabilizoval, výrazně neroste, ale ani neklesá. Problémem je však nárůst těch, kteří potřebují hospitalizaci, potažmo intenzivní péči. V těžkém stavu je totiž aktuálně v nemocnicích téměř 1 800 osob, což je nejvíce od počátku pandemie v ČR. Stejně tak v nemocnicích je celkově nejvíce osob, a to skoro 8 500. V této souvislosti tak dnes Česko poprvé využilo možnost zahraniční pomoci a do polské Ratiboře byla převezena první pacientka. Ačkoliv původně se počítalo s tím, že Polsko by mohlo nabídnout lůžka v řádu stovek, s ohledem na to, že v zemi se epidemiologická situace progresivně zhoršuje, masivnější pomoc nelze předpokládat.

Vážnost situace v Česku pak dokládají také počty těch, kteří zemřeli v průběhu ledna – toto číslo totiž dosáhlo k hodnotě 15 900 (to je o polovinu více než běžný průměr). Podle odborníků pak k určité stabilizaci v nemocnicích může dojít nejdříve v horizontu dvou týdnů – opatření se totiž při hospitalizacích projevují se zpožděním, i proto pacientů s vážným průběhem nemoci zatím stále přibývá, jen za poslední dva týdny o téměř 2 000. „Podle informací a předpovědí bude kritických následujících 7-10 dní, když je zvládneme, měl by nastat pokles,“ uvedl premiér Babiš. Ten zároveň v rozhovoru pro ČT24 prakticky vyloučil možnost, že by stávající opatření bylo možné rozvolnit po 21. březnu, tedy uplynutí třítýdenní lhůty, která byla stanovena při jejich zavedení.

Koronavirové mutace a související nová opatření

Tím, co masivní šíření koronaviru způsobilo, je pak mj. také rozšíření tzv. britské mutace, která již na českém území převládla. Její nakažlivost je přitom až o 70 % vyšší než nakažlivost původního koronaviru. Laboratoře navíc hlásí nová podezření na tzv. jihoafrickou mutaci, která je podobně nakažlivá jako ta britská. Ačkoliv zatím nebylo prokázáno, že by měla na svědomí těžší průběh nemoci, podle odborníků je problémem to, že může „obelstít“ vakcíny.

S ohledem na zabránění šíření jihoafrické mutace (která byla v Česku zatím odhalena jen v jednotkách případů, na druhou stranu je třeba říci, že ji neodhalí běžné PCR testy, ale je třeba provést tzv., sekvenci viru) tak počínaje dneškem ministerstvo zdravotnictví mění pravidla pro izolaci a karanténu v případě jejího potvrzení – z izolace budou moci lidé jedině s negativním PCR testem po 14 dnech, stejné pravidlo platí i pro ukončení karantény. „Musíme udělat vše pro to, abychom zabránili rozšíření něčeho, co tu zatím rozšířeno není,“ uvedl ministr zdravotnictví Blatný.

I kvůli novým mutacím začínají znovu (ode dneška) povinně testovat své klienty také sociální zařízení a domovy pro seniory, a to každých 5 dní. Doteď byli testování všichni návštěvníci a personál, nyní se musí testovat i klienti/senioři, a to i proto, že ne všichni byli zatím očkování. Opatření se týká i stacionářů a pečovatelských služeb s osobní asistencí.