Památník Národního osvobození se stal terčem nemilosrdných útoků vandalů

PLZEŇ – Nepříjemnou záležitost je nucen řešit městský obvod Plzeň 3. Jedná se o památník Národního osvobození, kterému vévodí socha prezidenta Tomáše Garrique Masaryka.

Bohužel se tento památník, kterému vévodí socha prezidenta Tomáše Garrique Masaryka, stal již několikanásobně obětí vandalského útoku. Někdo z něho opakovaně odstraňuje bronzová písmena z nápisu „Zvítězili ti, kteří hájili ideály spravedlnosti“, který je umístěn pod sousoším, jenž znázorňuje legionáře s puškou, vlast, mladou republiku a průmyslovou tradici Plzně (syn, matka, dcera, otec kovář). „Zhruba v půlce února jsme zjistili, že v nápise chybí 6 písmen. Ty jsme nechali vyrobit, a když jsme chtěli nápis opravit, zjistili jsme, že chybí dalších 20 písmen,“ říká rozzlobeně David Procházka, starosta plzeňského centrálního obvodu.

Staňte se členy FB skupiny Život v Plzeňském kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Obvod tedy nechal vyrobit další chybějící písmena tak, aby stačil nápis opravit, než proběhne pietní akt k 171. výročí narození prezidenta Osvoboditele. Druhý den však čekalo na pracovníky obvodu další nemilé překvapení. Do rána zmizelo z nápisu dalších 5 písmen. „V předvečer pietního aktu jsme nechali doplnit písmena. Stačila jedna noc a opět některá chybí. Je smutné, že v den narození Tomáše Garrique Masaryka nemáme nápis kompletní,“ dodává David Procházka.

Plzeňský centrální obvod nechal v pondělí 8. března všech 42 písmen z památníku sejmout a bude je nahrazovat písmeny odlitými z pryskyřice.