Po BILLE lítaly myši, u farmáře se prodávaly plesnivé sýry

/foto: ČZPI/

PROSTĚJOVSKO, PŘEROVSKO – Udržet potraviny v čerstvém stavu a zabránit vniknutí hlodavců do obchodu je, zdá se, neřešitelným problémem. Prohřešky, týkající se prodávání a uskladňování potravin, se totiž opakují s železnou pravidelností. Státní zemědělská a potravinářská inspekce, jež provádějí namátkové kontroly, v regionu opět narazila na hříšníky.

Že myši do kšeftu nepatří, ví i malé dítě. Udržet hlodavce na uzdě ale není zcela jednoduché. Své o tom ví i v prostějovské prodejně BILLA v Dukelské bráně. Kontroloři ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce objevili myší trus v jejich skladech. „Myší trus se vyskytoval převážně na podlaze. Provozovna nebyla zabezpečená před pronikáním škůdců,“ sdělil prostřednictvím aplikace Potraviny na pranýři kontrolující orgán. Skladové prostory byly na nezbytnou dobu uzavřeny, než došlo k účinné deratizaci.

Na kontrolory nebude nejspíš v dobrém vzpomínat ani majitel přerovské Farmářské prodejny Sedlák na Čechově ulici. Kontrola v obchodě nalezla hned několik nevyhovujících sýrů s plísní. „Na povrchu výrobku se vyskytovaly kolonie plísní viditelné pouhým okem. Potraviny se nepovažují za bezpečné, pokud jeví známky kažení,“ vysvětluje pracovník ČZPI. Při kontrole nebyly zjištěny nevyhovující teploty skladování výrobků, ani nešlo o prošlá data minimální trvanlivosti.