První českou pacientku s covidem transportovali z Ústí nad Orlicí do nemocnice v Polsku

ORLICKOÚSTECKO – Z Orlickoústecké nemocnice vyjela dnes po deváté hodině ráno sanitka, která převáží do Polska českou pacientku s covidem-19. Míří do nemocnice v Ratiboři. Převoz si vyžádala přeplněnost nemocnic v kraji související s pandemií koronaviru.

Cesta má trvat dvě až dvě a půl hodiny, uvedl ředitel Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Igor Paar, který nemocnou doprovází. Pacientku, která je na umělé plicní ventilaci, převáží standardní sanitka, která je nasazovaná na covidové pacienty. Je to posádka s lékařem. Původně měl ženu přepravit vrtulník, o možné přepravě se mluvilo už v pondělí.

Staňte členy FB skupiny Život v Pardubickém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.  

Trasa převozu vede po dálnici, na niž vůz najede u Mohelnice a bude pokračovat směrem na Ostravu. Z Bohumína u hranic je do Ratiboře asi 30 kilometrů. Tlumočník s posádkou nejede, lékařská zpráva je přeložena do polštiny.

„Trvalo to několik dní, ale podařilo se. Převoz pacientky v rámci České republiky nebyl umožněn kvůli přetíženým kapacitám ostatních nemocnic, proto jsme požádali o transport do zahraničí, aby si naše krajské nemocnice ulevily. V pátek odešel mail od krajského koordinátora intenzivní péče na ministerstvo zdravotnictví, to v sobotu zadalo požadavek do mezinárodního systému, v pondělí byl udělen souhlas zdravotní pojišťovny i informovaný souhlas pacientky, resp. jejích osob blízkých. Dnes ráno začala být pacientka připravována na převoz do polské Ratiboře,“ komentoval hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Druhý vytipovaný pacient, který měl být převezen z Pardubické krajské nemocnice, již nebyl schopen transportu. Jeho klinický stav se totiž změnil.

„Transport z Ústí nad Orlicí byl první svého druhu v České republice. Tím, že jsme byli první, kdo požádal, tak jsme museli zvládnout administrativní zátěž. Teď už to pro všechny v případě potřeby bude jednodušší. Je tady ovšem jedno ale. Zatímco minulý týden byly České republice nabízeny až dvě stovky lůžek intenzivní péče z Polska a desítky z Rakouska, Německa či Švýcarska, bohužel i tam se epidemická situace horší a nabídka z minulého týdne již není aktuální,“ dodal hejtman Netolický.

Foto: Martin Netolický facebook