Valašskomeziříčská nemocnice zprovozňuje magnetickou rezonanci, brzy už vyšetří první pacienty

Nová magnetická rezonance v Nemocnici AGEL Valašské Meziříčí. Foto: archiv Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ – Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí zahájila zkušební provoz nově vybudované magnetické rezonance. Po otevření se pacientům zkrátí čekací doba i dojezdová vzdálenost na podobná zdravotnická pracoviště. První z nich by tu mohli být vyšetřeni už v posledním březnovém týdnu.

Vybudování moderních prostor pro magnetickou rezonanci trvalo 5 měsíců, stálo to ale za to. Pětitunový přístroj je ve valašskomeziříčské nemocnici z pohledu diagnostiky zcela unikátní. „MAGNETOM Amira je spolehlivý skener s indukcí magnetického pole 1,5 tesla, který nabízí celou škálu moderních vyšetřovacích metod. Mezi jeho přednosti patří vysoká kvalita zobrazovaných snímků, jednoduché ovládání a pokročilý software, který obsluze pomáhá automaticky nastavit protokoly podle vyšetřované oblasti. Magnetická rezonance také představuje významný posun v možnostech diagnostiky onkologických onemocnění, sledovaní jejích průběhu a odpovědi na léčbu,“ popisuje vedoucí lékař magnetické rezonance Martin Hrbka.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Přístroj tvoří obrovský magnet ve tvaru tunelu a pohyblivé vyšetřovací lůžko. „Součástí celého zařízení je vyhodnocovací systém, obslužný pult ve vedlejší místnosti a technické zázemí. Pro více než pětitunový přístroj bylo nezbytné také doplnit přes tisíc litrů kapalného hélia o teplotě  mínus 270 stupňů Celsia,“ uvádí referent zdravotnické techniky valašskomeziříčské nemocnice Jaromír Petřík.

Nyní probíhá na přístroji zkušební provoz, kdy je třeba nastavit veškerá specifika jednotlivých typů vyšetření. Po nutné kalibraci proběhne i samotné proškolení personálu.

Magnetická rezonance je diagnostická technika, která slouží především pro zobrazení vnitřních orgánů lidského těla. Touto metodou lze získat řezy určitých částí těla až po 3D obraz celého orgánu. Dokáže odhalit degenerativní onemocnění mozku, páteře, kloubů nebo zpřesnit diagnostiku onemocnění srdce a cév. Jedná se o jednu z nejcitlivějších metod pro zobrazení měkkých tkání těla, která navíc probíhá bez zátěže pacienta ionizačním zářením.