KORONAVIRUS: Kvůli ruské vakcíně chce Zeman hlavy ministrů Blatného, Petříčka a šéfky SÚKL

Zdroj: Wikimedia Commons

Česko – Dnešní brífink po jednání Ústředního krizového štábu poskytl další informace ohledně stavu epidemie v Česku, do jisté míry je ale přehlušila informace, že prezident Zeman chce po premiéru Babišovi odvolání ministra zdravotnictví Blatného, šéfky Státního úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Ireny Storové a také ministra zahraničních věcí Petříčka. Důvod? Odmítání ruské vakcíny Spuntik V, dokud ji neschválí Evropská agentura pro léčiva EMA…

Vládní rošáda o obzoru?

Že Zemanovi není po chuti ministr zahraničních věcí Petříček, se všeobecně ví. Odmítá totiž „jít na ruku“ Rusku a Číně. A také o tom, že prezident bude na post ministra zdravotnictví prosazovat „svého“ člověka, který ruskou vakcínu odsouhlasí, se již hovořilo před týdnem. Tehdy ale konkrétně Babiš jakékoliv změny na příslušných postech vylučoval. Nyní po něm ale Zeman chce, aby funkcí kromě těchto dvou ministrů zbavil také šéfku Státního úřadu pro kontrolu léčiv Irenu Storovou. Také ona odmítá schválit užití ruské vakcíny před tím, než bude důkladně prozkoumána evropskými úřady a oficiálně schválena.

Konkrétně o Blatném Zeman v rozhovoru pro proruské Parlamentní listy prohlásil, že je nekompetentní a údajně se Storovou kvůli odporu užívat ruské vakcíny v Česku „nese plnou zodpovědnost za covidová úmrtí“. Prezidentův mluvčí Ovčáček pak doplnil, že „v případě ministra zdravotnictví a šéfky SÚKL pan prezident jednoznačně vyslovil kritický názor k jejich postoji k dodávkám vakcíny Sputnik V. Jakékoliv zbytečné překážky způsobují zbytečné prodlevy a úmrtí.“ V tomto kontextu je ale třeba říci, že dodávka objednaných vakcín Sputnik V čítá 20 000 dávek, přitom Česko má naskladněno na 300 000 dávek vakcín, které EMA již schválila. Hlavním problémem, s nímž se Česko potýká, tedy není nedostatek vakcín, které by bránily oněm „covidovým úmrtím“, ale neschopnost včasného očkování.

Schvalovací proces v rámci EMA navíc není ničím nestandardním, jedná se o zcela běžný proces, kterým musí projít naprosto všechny léky i vakcíny, které jsou v Evropě užívány. Není tedy důvod, proč by zrovna ruská (a čínská) vakcína, které Zeman prosazuje, měly být výjimkou. Ostatně – i Blatný uvedl, že pokud budou inkriminované látky schváleny EMA, samozřejmě není problém, aby byly v Česku užívány také. Politický analytik Lukáš Jelínek pak dodal, že „prezident vynáší soudy, které mu jako laikovi v oblasti vakcín a medicíny nepřísluší, Miloš Zeman dává přednost svému rozumu před tím, co reprezentují a prosazují jednotlivé instituce, tedy pečlivé zvážení každé látky, která míří na trh, aby nezpůsobila více škody než užitku, a to bez ohledu na jakoukoliv ideologii.“ O změnách na klíčových postech chce Zeman s Babišem jednat 22. března, a pokud mu nevyhoví, údajně tak „nijak nepřispěje k přátelským vztahům“. Ministr Blatný pak reagoval pro ČT slovy, že sám z funkce neodstoupí. „Trvám na tom, že Sputnik musí mít před možným využitím v ČR souhlas EMA,“ uvedl.

Brzdící epidemie a neveselé výhledy

Jelikož Zemanovy požadavky jsou nyní hlavním tématem, zastínily i brífink Ústředního krizového štábu. Na něm Hamáček shrnul, že opatření s ohledem na klesající počty nově nakažených a také snižující se hodnotu reprodukčního čísla R, zabírají. „Máme velkou naději, že pokud to takto vydržíme minimálně ty tři týdny, na epidemii se to projeví a dojde k poklesu nově nakažených a s časovým odstupem i k poklesu hospitalizovaných jak na standardních lůžkách, tak i jednotkách JIP,“ uvedl.

Nemocnice přesto čelí stále velké zátěži, která by ještě tento týden měla narůstat. Právě počty hospitalizovaných by pak měly být klíčovým kritériem pro možné rozvolňování. Hamáček již dle vlastních slov nechce opakovat chybu z Vánoc, kdy údajně kvůli uvolnění restrikcí došlo k dalšímu šíření viru. Postup by měl být tedy velmi opatrný a prý by jako první měly být rušeny velké plošné zákazy, tedy uzávěra okresů. Hamáček za prioritu považuje ale návrat žáků do škol – budou-li očkováni – i proto bude třeba objednat další testy. Ty, co již zakoupeny byly, byly využity v rámci aktuálně probíhajících plošných testování. „Neřeknu vám, co bude 22. nebo 23. března, předpokládám, že ministerstvo zdravotnictví přijde s nějakým plánem, který bude založen na odborných kritériích. Pokud jsme ta opatření dělali kvůli přeplněným jednotkám JIP, základním kritériem musí být pokles pacientů. Dokud zásadně neodlehčíme zdravotnictví, prostor pro uvolňování není,“ uzavřel ministr vnitra.