Láska k údajnému vojákovi ji vyšla draze. Osamělá Kroměřížanka přišla o 2 miliony

Ilustrační foto

KROMĚŘÍŽ – Internetovému podvodníkovi padla za oběť pětašedesátiletá žena z Kroměříže. Přes e-mail se seznámila s údajným americkým vojákem, který ji postupně připravil o dva miliony korun. Celou věc včera oznámila na policii.

Neznámý muž ženu oslovil prostřednictvím e-mailu v březnu 2019. Tvrdil jí, že je třiapadesátiletý vdovec, vysokoškolák, 30 let strávil v armádě a aktuálně slouží v Iráku. Ženě nabídl přátelství a zaslal jí fotografii.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Virtuální vztah rychle nabral na obrátkách. Už po několika e-mailech projevil o ženu vážný zájem a vyznal jí lásku. „Zhruba po měsíční korespondenci jí napsal, že je právě ve válečné zóně a pokud se za dva dny neozve, tak zemřel. Další e-mail však dorazil. Voják psal, že za tuto misi dostane devět a půl milionu dolarů, které jí chce poslat přes anglického agenta. Potřeboval ale zaslat agentovi peníze na clo,“ popisuje policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Žena mu vyhověla a ve třech splátkách mu zaslala 150 tisíc korun. Muž se na několik měsíců odmlčel, loni ji však zkontaktoval znovu. „Psal, že jeho právník peníze za misi převedl do banky a chtěl její osobní údaje. Z banky jí pak přišel mail s ofocenou kopií šeku na její jméno s částkou devět a půl milionu dolarů. Následně banka požadovala vyplnit různé dokumenty potřené k založení účtu a také kopii občanského průkazu. Poté jí z banky přišel odkaz k účtu na její jméno včetně hesla a PINu. Banka pak požadovala ještě zaplacení poplatků za pojištění a daň z převodu. Na účtu se sice uvedená částka nacházela, nešlo s ní ale nijak manipulovat,“ sdělila Simona Kyšnerová.

Během loňského roku ženě chodily na mail různé dokumenty v angličtině, kterým nerozuměla, a také požadavky k zaplacení certifikátů potřebných k převodu peněz. „Jednalo se o platby v řádech desítek tisíc korun. Žena tak postupně přišla o bezmála dva miliony korun,“ uvedla mluvčí.

Podvedená žena včera věc oznámila kroměřížským kriminalistům. „Pachatel se tímto jednáním dopustil trestného činu podvodu, za což mu hrozí až osmileté vězení,“ dodala Simona Kyšnerová.

Manipulátoři se umí obětem vlichotit, zpracovávají je týdny i měsíce

Podle policie se bohužel nejedná o ojedinělý případ, podobné skutky kriminalisté prověřují několikrát ročně. „Apelujeme proto zejména na opuštěné ženy, aby byly při elektronické komunikaci s neznámými osobami velmi obezřetné a řádně zvažovaly, od koho přijímají nabízené přátelství. Je také nutné dávat si pozor na sliby týkající se vážného vztahu, zejména s osobou ze zahraničí,“ varuje Simona Kyšnerová.

Podvodníci umí využít osamělosti a velmi citlivě působit milými slovy a komplimenty. Často se vydávají za vzdělaného člověka, například lékaře, architekta, vojáka nebo podobně. Bývají rozvedení nebo vdovci a touží po vážném a harmonickém vztahu. Předstírají zájem o soukromí a své oběti zpracovávají týdny i měsíce. Po určité době pak začnou požadovat finanční pomoc, třeba na proclení cenného balíčku, lékařské ošetření nebo na investice do podnikání.

Policie varuje, aby lidé neposílali peníze nikomu, koho znají jen z virtuálního prostředí a nemohou jeho identitu ověřit. „Tito pachatelé vystupují pod falešnými profily a jejich jediným cílem je vylákat z vás nezanedbatelné finanční prostředky,“ zdůrazňuje Simona Kyšnerová.