Za šíření HIV dostal mladík podmínku

ilustrační foto

PŘEROVSKO – Třicet měsíců podmíněně „vyfasoval“ jednadvacetiletý mladík z Přerovska, který měl podle obžaloby vědomě šířit nebezpečnou virovou nákazu HIV, která způsobuje nemoc AIDS.  Rozhodl o tom nepravomocně plzeňský soud.

Obžalovaný se při jednání přiznal, že během minulého léta ohrozil na zdraví svou o rok mladší partnerku, kterou o svém zdravotním stavu neinformoval a měli spolu nechráněný pohlavní styk. To, že je partner HIV pozitivní se mladá žena dozvěděla až poté, co se spolu rozešli. „Byly to hrozné nervy. Nikomu bych nic podobného nepřála,“ uvedla dívka, která čekala skoro měsíc na výsledky testů. Ty byly naštěstí negativní.

Během procesu vyšlo najevo, že obžalovaný se takto nezodpovědně nezachoval pouze v tomto případě. O své nemoci pomlčel i před další ženou. Ani tu ale naštěstí nenakazil. Svých činů před senátem litoval. Proč o svém zdravotním stavu ženy neinformoval, nevysvětlil.

Soud uložil trest za úmyslné šíření nakažlivé lidské nemoci v délce třiceti měsíců podmíněně a nutnost uhradit odškodné za psychickou újmu. „Obžalovaný nebyl v minulosti odsouzen, ani trestně stíhán. Soudní řízení pro něj bude dostatečným ponaučením do budoucna,“ odůvodnila rozhodnutí předsedkyně senátu Miriam Kantorová. Rozsudek zatím není pravomocný.