Do olomoucké Zoo se vrátili rysi. Návštěvníci je můžou pozorovat z prostorné vyhlídky

Pár rysa karpatského v olomoucké zoo

OLOMOUC – Návštěvníci byli zvyklí v olomoucké Zoo pozorovat rysy z dřevěné lávky. Ta však již byla poškozená a během série oprav a úprav se zvířata přesunula do spřátelené zoo. Nyní jsou zvířata zpátky ve větším výběhu a návštěvníci je můžou pozorovat z prostorné vyhlídky.

„Most se nad výběh sice už nevrátil, zato se vybudovala prostorná vyhlídka a obyvatelům výběhu se zvětšilo jejich území. Rysi jsou takto návštěvníkům blíž. Jediný, kdo tu ještě chybí a má se do zoo vrátit, jsou návštěvníci,” uvádí ředitel zoo Radomír Habáň. Staronový výběh rysů najdete na obvyklém místě, výběh je nyní větší a můžete rysy pohodlně pozorovat z nové vyhlídky.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Chov v Zoo Olomouc

Olomoucká zoo chová rysy od roku 1965. Za dobu jejich působení v zahradě se podařilo úspěšně odchovat celkem 33 mláďat, z nichž některá byla i navrácena do volné přírody. Současně výběh obývají samice Rodna, narozená v Zoo Liberec a samec Daryl, narozený v Zoo Hluboká. V minulosti se s rysy pojily i četné historky. Někdejší samec se rád uchyloval do korun stromů. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby nelibě nenesl pohled ze stromu dolů. K sestupu dolů se přesvědčit nenechal. Aby se zabránilo dehydrataci, protože na stromě seděl už nějaký ten den, přivolali zaměstnanci zoo hasiče. Teprve s jejich pomocí se vrátil zpátky na zem. Tento čin ještě jednou se stejným výsledem zopakoval. Poté pochopil, že tudy cesta nevede.

Obecné informace
Rys býval běžným obyvatelem našich lesů, na přelomu 19. a 20. století mu u nás ale hrozilo vyhubení. V ČR se nyní jeho výskyt udává zejména v oblasti Beskyd a na Šumavě. Charakteristickým znakem všech rysů je krátký ocas a trojúhelníkovité uši s černými štětinkami. Skvěle šplhá. Jeho tlapy jsou poměrně velké, zabraňují mu, aby se při svých toulkách zasněženými oblastmi propadal do hlubokého sněhu. Během zimy srst na tlapách ještě zhoustne, zvětší se tak jejich plocha a tím i schopnost rysa pohybovat se po sněhu. Žije samotářsky, páry tvoří pouze v období říje. Loví vše od drobných savců a ptáků až po srnčí zvěř. Zajíc mu vystačí na dva dny, srna až na týden.

Nová vyhlídka u výběhu rysů v Zoo Olomouc
Nová vyhlídka u výběhu rysů v Zoo Olomouc