Kácení dřevin na Pražském sídlišti v Táboře vyvolalo rozporuplné reakce

ilustrační foto (zdroj pixabay.com)

TÁBOR – V uplynulém týdnu probíhaly zásahy do veřejné zeleně v prostoru Pražského sídliště a s nimi se hromadily různé reakce. Objevují se jak ohlasy pozitivní, často následované požadavky na odstranění dalších dřevin, tak reakce kritické, spojené s obavou o další osud stromů na tomto asi nejzelenějším táborském sídlišti.

Jak uvedl tiskový mluvčí města Luboš Dvořák, přes značný tlak na kácení dřevin ze strany některých obyvatel především z důvodu hnízdění havranů, ale i stínění bytů či kontaktu větví s fasádou domu, postupuje Odbor životního prostředí při plánování kácení dřevin vždy konzistentně, v souladu se všemi právními předpisy i směrnicemi města, a hlavně s vědomím zásadních hodnot, které vzrostlá zeleň na tomto sídlišti představuje. Je však nezbytné nezapomínat, že péče o zeleň nezbytně zahrnuje i kácení dřevin a zejména u stromů ve veřejném prostoru je pak kromě dalších okolností mimořádně významné též hledisko bezpečnosti.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

„Na Pražském sídlišti, včetně parku u popraviště, se kácení týká celkem dvaceti stromů. Bylo schváleno komisí pro životní prostředí a následně povoleno řádně odůvodněným rozhodnutím zdejšího Odboru životního prostředí. Kácení dvou stromů bylo oznámeno podle zákona o ochraně přírody,“ sdělil Dvořák.

Důvodem ke kácení u všech stromů byl výhradně jejich zdravotní stav, který byl kvalifikovaně posouzen. Náhradní výsadba byla uložena vždy přibližně v lokalitě kácení v počtu 15 stromů (hlavním limitem pro výsadbu je umístění sítí technické infrastruktury a stížnosti na zastínění bytů), nicméně kácení předcházely další výsadby (například habrů v ulici Sokolovská). V souhrnu počet stromů na sídlišti tedy rozhodně nepoklesne, stejně jako neklesá na celém území města.