Koronavirový rok očima záchranářů: Přibyly najeté kilometry, pod tlakem byli i operátoři

Ilustrační foto

ZLÍNSKÝ KRAJ – Krajští záchranáři mají za sebou specifický rok, který značně ovlivnila epidemie koronaviru. Narostl jim nejen počet najetých kilometrů, ale i přijatých hovorů na tísňovou linku 155. I přes obtížnou práci pod tlakem si lidé jejich pomoci velmi cení, o čemž svědčí desítky zaslaných poděkování.

Oproti předchozím rokům došlo u záchranářů loni na jaře k zásadnímu zlomu. „V březnu a zejména v dubnu loňského roku nám poklesly počty výjezdů k pacientům téměř o dvacet procent. Poté v následujících měsících zase razantně narostly. Tento výkyv souvisí s první vlnou onemocnění COVID-19, která ochromila život v naší zemi. Lidé zůstávali v březnu a v dubnu doma, necestovali, méně sportovali, snížil se počet dopravních nehod. V květnu však počet našich výjezdů začal velmi rychle stoupat. I proto, že přibyli covid pozitivní pacienti,“ vysvětlil ředitel Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Josef Valenta.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Záchranka loni uskutečnila 65 384 výjezdů, což je srovnatelné s rokem 2019. Dohromady vozy najely 2 243 161 kilometrů, tedy o 83 551 více než v předchozím roce. O 9 procent vzrostl i počet hovorů, které přijalo operační středisko, linka 155 jich obdržela celkem 127 344. „Když tohle číslo rozpočítáme, dostaneme se na 349 hovorů během jednoho dne. Je tedy patrné, že naši operátoři pracovali a i nadále pracují pod velkým tlakem,“ upozornil Josef Valenta.

Podařilo se však uskutečnit několik investic, které práci záchranářů usnadnily. Za zmínku stojí dokončení přístavby výjezdové základny ve Vsetíně, pořízení 4 nových sanitek a vozu pro mimořádné události. Průběžně se také daří obnovovat přístrojové vybavení.

Práci krajských záchranářů si pochvalovali jak odborníci, tak sami občané Zlínského kraje. „Lidé nám zaslali 46 poděkování a pochval, což nás velmi těší. A zároveň zavazuje do letošního i dalších roků,“ dodal ředitel Valenta.