Muž odvedený strážníky se brání: Roušku neměl jen 30 metrů, syna na služebnu přivedla prodavačka

Ilustrační foto

UHERSKÉ HRADIŠTĚ – Středeční incident v Uherském Hradišti vzbudil mezi lidmi rozporuplné reakce. Prostřednictvím svého právníka se k němu vyjádřil samotný muž, kterého kvůli chybějící ochraně dýchacích cest zastavili strážníci.

Podle právního zástupce Filipa Petráše byl pan M. Z. spolu se svým tříletým synem na cestě z obchodu zdravé výživy k autu. To od něj parkovalo asi 30 až 50 metrů. „V rámci nákupu měl pan M. Z. ochranný prostředek řádně nasazen, stejně jako jeho syn. Poté, co vyšli z obchodu, si na cestu dlouhou přibližně 30 metrů ochranné prostředky sundali a směřovali k zaparkovanému automobilu. Na jejich cestě se v dané chvíli nenacházely žádné další osoby,“ stojí v prohlášení pro média.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Při této cestě byli zastaveni hlídkou městské policie, která muže upozornila, že nemá nasazenou ochranu dýchacích cest. „Pan M. Z. odpověděl, že o tom ví, že je pouze na cestě k automobilu a vzhledem k tomu, že se v okolí nenachází žádné jiné osoby, se chce jen nadýchat čerstvého vzduchu. Následně byl hlídkou městské policie vyzván, aby se legitimoval, načež uvedl, že pouze posadí své dítě do automobilu a bude se hlídce věnovat. Na otázku, jestli se tedy nebude legitimovat, odpověděl, že nyní ne, ale bude se jim věnovat po usazení syna do automobilu,“ pokračuje Petrášek.

Tehdy měli strážníci použít donucovací prostředky a strhnout muže na zem. To vše za přítomnosti jeho tříletého syna. „Pan M.Z. byl fyzicky inzultován, a to přesto, že nebyl nijak agresivní, ani nekladl jakýkoliv odpor. Pouze opakoval, že má na místě syna, ať ho nechají a ať je přivolána státní policie,“ zdůraznil právní zástupce.

Následně byl muž hlídkou odveden na služebnu. „Po celou dobu nebyl informován o tom, co se děje s jeho tříletým synem. Tento byl ponechán sám na ulici. Následně byl syn přiveden na služebnu městské police prodavačkou z pekárny. Po jeho příchodu byl zavřen do cely spolu s M. Z,“ sdělil Filip Petráše.

Podle právníka čelí muž výhružným zprávám a komentářům. V nejbližších dnech a hodinách proto má být zaslán oficiální dopis na město a městskou policii s žádostí o vydání stanoviska o předmětném zásahu.

Událost odsoudil starosta i velitel městské policie

Starosta Uherského Hradiště zákrok strážníků vyhodnotil jako nepřiměřený dané situaci a lidsky necitlivý. Zároveň podal podnět k prošetření na policii. „Z trestně právního hlediska posoudí věc Policie České republiky, ke které jsem dnešním dnem podal podnět k prošetření události. Z pracovně právního hlediska budeme věc řešit my, a to po důkladném vyhodnocení situace. V tuto chvíli jsou oba strážníci postaveni mimo službu.  Jejich zákrok, zejména pro přítomnost malého dítěte, považuji za lidsky necitlivý,“ uvedl Stanislav Blaha.

S jeho slovy se ztotožnil také velitel Městské policie Uherské Hradiště Vlastimil Pauřík. „Strážníci nepřesně vyhodnotili společenskou nebezpečnost přestupku a muže podezřelého ze spáchání přestupku v žádném případě nemuseli svést na zem před zraky jeho dítěte,“ řekl Pauřík.