V babyboxu nemocnice ve Slaném se ocitlo letos druhé miminko. Takový případ tu ale dosud neměli!

Ilustrační foto: Pixabay

KLADNO – Do babyboxu ve slánské nemocnici někdo odložil holčičku, od zakladatele sítě babyboxů Ludvíka Hesse dostala jméno Štěpánka.

„Byla velmi pečlivě oblečená – zabalená v kožíšku, zavinovačce s žirafami a na hlavě měla bílou čepičku,” uvedl Ludvík Hess.  Malý zádrhel podle něj spočívá v tom, že zdravotníci se domnívají, že je to holčička, která se v nemocnici před týdnem narodila. „Takový případ jsme ještě neměli!”

Kdo ví, co maminku vedlo k rozhodnutí odložit holčičku hned po propuštění z porodnice. Ať tak nebo onak, Štěpánka dostane zlatý dukát do kolébky od České mincovny. Ta obdarovává dukátem všechna děťátka z babyboxů.

Štěpánka je druhé letošní děťátko nalezené v babyboxu a druhé odložené ve Slaném. Do těchto speciálních schránek bylo už i s poslední holčičkou odloženo celkem 216 dětí. Skóre holky versus kluci zvýšila na 118:98. Slánský babybox otvíral Ludvík Hess 3. února 2011 u příležitosti 90. narozenin své maminky Jaroslavy, která se narodila kousek od Slaného v městečku Libušín.

Babybox je vytápěná schránka, do které mohou matky anonymně odložit své nechtěné dítě. Schránka je napojena na zdravotnickou službu. Čidla reagují na světlo a zvuk a ihned vyrozumí zdravotnický personál dětského oddělení o tom, že se dvířka babyboxu uzavřela. Odložené dítě vzápětí dostane veškerou zdravotní péči. Ten, kdo dítě do babyboxu vloží, zůstává v anonymitě.

Foto: Ludvík Hess – Archiv autora CCO