14. základní škola se změní k nepoznání. Pomůže investice za 57 milionů korun

PLZEŇ – Velkou modernizací v současné době prochází 14. základní škola v Zábělské ulici. Ta využila období, kdy děti tráví výuku formou distanční výuky a směle rozběhla stavební práce na školním objektu.

Ty odstartovaly loni na podzim. Hotovo by mělo být už letos v říjnu. V současné době jsou dokončeny práce na části objektu pro první stupeň základní školy. „Díky stavebním úpravám se učitelům i žákům výrazně zlepší mikroklimatické podmínky ve třídách. Budova dostává nejen nové zateplení, ale také novou vzduchotechniku,“ říká plzeňská radní pro školství a zastupitelka čtvrtého obvodu Lucie Kantorová.

Staňte se členy FB skupiny Život v Plzeňském kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Celá investice si vyžádá 57 milionů korun. Většinu nákladů zaplatí zřizovatel zařízení, kterým je město Plzeň. Evropská dotace přerozdělovaná ministerstvem životního prostředí pak činí 40 % ze způsobilých výdajů. „Přípravy na projekt jsme zahájili před šesti lety, před třemi lety jsme dokončili projekt na rekuperaci, která byla podmínkou pro získání dotace. Všichni se moc těšíme na příjemnější prostředí, ve kterém se nám bude lépe pracovat,“ říká ředitelka školy Helena Lišková.

Změny si pochvaloval i starosta městského obvodu Plzeň 4 Tomáš Soukup. „Na 14. základní škole jsem strávil devět let života, takže mohu posoudit, jak moc se tu vše změnilo. Kromě nového hřiště, které bude po covidové pandemii sloužit i veřejnosti, se změnil i předprostor školy. K nepoznání jsou i učebny a vnitřní vybavení. Nová vnější fasáda a její zateplení jsou takovým zlatým hřebem celé proměny,“ řekl starosta.

To však není všechno. Na úpravy 14. základní školy naváže i samotný čtvrtý městský obvod. Ten u zadního vchodu školy v ulici Ke Sv. Jiří připravuje vybudování až třinácti parkovacích míst k stání. „Věříme, že díky tomu se rodičům zvýší komfort při odvozu dětí do školy i během jejich vyzvednutí po konci školní výuky,“ uvádí místostarostka obvodu Lenka Kočová. Projekt se již připravuje. Pokud půjde vše podle plánu, na podzim bude vypsána soutěž na dodavatele stavby. Samotná realizace by pak mohla být zahájena na jaře 2022. Kromě komfortu by nové parkování mělo výrazně přispět i ke zvýšení bezpečnosti na komunikaci.

Zdroj: Městský obvod Plzeň 4