Britská mutace se prokázala u 90 procent nakažených v kraji, situace je však stále nejlepší v zemi

Ilustrační foto

ZLÍNSKÝ KRAJ – Epidemická situace ve Zlínském kraji zůstává stabilní a počty pozitivně testovaných se dramaticky nezvyšují. Zatížení nemocnice je však stále vysoké. Mezi pacienty ve vážném stavu se také objevují mladší ročníky.

Podle hejtmana Radima Holiše přijatá vládní opatření zabrala, je ale třeba vydržet. „Směrem z Čech se k nám blíží větší vlna velmi nakažlivé britské mutace koronaviru, která se prokázala už u 90 procent nakažených ve Zlínském kraji. Pokud nebudeme dodržovat opatření, je předpoklad, že se nákaza ve velkém rozšíří i v našem kraji. Všechno záleží na nás a na tom, jak budeme dodržovat opatření. Omezení cestování pomohlo zpomalit šíření nákazy, ale přijatá opatření se v nemocnicích projeví poklesem nakažených nejdříve v příštím týdnu,“ řekl Radim Holiš.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

V krajských nemocnicích nyní leží 260 pacientů s covidem, přičemž 60 z nich vyžaduje intenzivní péči. „Průběh onemocnění je teď jiný než v předchozích vlnách. Vážnost situace se posouvá do mladších ročníků, už zdaleka nejsou ohroženi jen senioři. V nemocnicích leží i pacienti kolem třiceti let,“ zdůraznila náměstkyně hejtmana Olga Sehnalová, zodpovědná za oblast zdravotnictví.

Za uplynulý týden se podařilo vyočkovat dalších 10 tisíc dávek. Celkem se doposud využilo 44 581 dávek vakcín, z toho 1. dávku dostalo 31 107 lidí a druhou 13 474. Naočkovaní jsou zdravotníci, klienti a zaměstnanci pobytových a sociálních služeb, senioři nad 70 let a pracovníci ve školství.

Podle dat ministerstva zdravotnictví je ve Zlínském kraji aktuálně 1 822 osob, které měly pozitivní test na koronavirus. Pro srovnání maximum z loňského 28. října bylo 9 236 osob. Nákaza se nejpomaleji šíří na Kroměřížsku, kde za týden přibylo 301 nových případů na 100 000 obyvatel. V rámci celé republiky mají lepší výsledky pouze regiony Ostrava-město a Cheb. Na Vsetínsku přibylo 357 nových případů, na Zlínsku 386 a na Uherskohradišťsku 437 na 100 000 obyvatel.